Czóbel Múzeum Szentendre

Czóbel Múzeum

A Czóbel Múzeumban megismerhetjük Czóbel Béla teljes alkotói életútját, valamint szerető és méltó társa, Modok Mária művészetét.

A modern magyar festészet egyik legmeghatározóbb, nemzetközi rangú egyénisége, Czóbel Béla volt az első festőművész, akinek már életében múzeumot szenteltek Magyarországon. Halála előtt egy évvel, 1975-ben nyílt meg Szentendrén a Templom téren a festő műveit bemutató állandó kiállítás. A kilencvenkét éves Czóbel maga is ott álldogált a megnyitón. Nagy idők tanúja volt, sőt tanúnál jóval több, hiszen párizsi éveiben együtt állított ki a korszak óriásaival, barátja volt Matisse, Braque, Modigliani, és ismerte Picassót is, akinek dedikált albumai ott sorakoztak Czóbelék Duna-parthoz és a régi művésztelephez közel eső kis szentendrei házában.

Czóbel Béla az 1940-es évektől télen Párizsban, nyáron Szentendrén alkotott feleségével, Modok Máriával. A festőművész Modok Mária a Nagybányai Szabadiskola tagja volt, Czóbel Bélával 1940-ben kötött házasságot. Szerető és méltó társa az életben és a művészetben is.

A kiállítás Barki Gergely kurátori koncepciója alapján valósult meg, bemutatva a festő pályaszakaszait az életmű kronológiáját követve, helyszíneit szekcióira bontva mutatja be a nagybányai indulásától a párizsi korszakon át, a Nyolcakhoz való csatlakozásának idejét, majd a hollandiai éveken és a német expresszionisták körében töltött berlini periódusát Párizsba való visszaköltözéséig, s végül Párizs és Szentendre között ingázó hosszú időszakáig.

Az állandó kiállítás évtizedeken keresztül szinte alig változott. A 2016-os felújítást és újrarendezést követően azonban nem az állandóra helyezték a hangsúlyt, hanem a múzeum anyagából válogatva évről-évre megújul, és a korábbiaktól eltérően nagyobb hangsúlyt kapnak Czóbel grafikái, melyek külön, állandó termet kaptak a múzeumban. Czóbel Béla portréit, aktjait tájképeit, csendéleteit és enteriőrjeit egy sajátos, mélyről sugárzó színvilág jellemzi. Művészete a posztimpresszionizmus lírai vonulatához tartozik. A múzeum kamratermében a Szentendrei Festők Társasága nyolc alapító tagjának műveiből látható válogatás. Az állandó kiállítás egységébe hosszabb-rövidebb időre magán- és közgyűjteményekből kölcsönzött művek kerülnek bemutatásra.

A tárlat a Ferenczy Múzeumi Centrum több száz darabos Czóbel-gyűjteményére épül, de mások mellett a budapesti Magyar Nemzeti Galéria, a kecskeméti Katona József Múzeum és a párizsi Julian Akadémia is kölcsönöz művet a kiállításra. A Czóbel művészetét feldolgozó riport- és dokumentumfilmek mellett interaktív információs pult is segíti az életmű teljesebb megismerését. A legnagyobb hazai közgyűjtemények mellett a világ több nagy múzeumában is megtalálhatóak munkái.

Nyitvatartás: Csütörtök – Vasárnap, 10-18-ig.,
Jegyárak: 

Teljes árú jegy, érvényes a megváltás napján az aznap nyitva tartó összes kiállítóhelyre, kivéve a MűvészetMalom időszaki kiállításait: 2300 Ft.

Kedvezményes jegyek
6–26 év közötti, valamint 62 év feletti EGT állampolgárok, öregségi teljes nyugellátásban részesülők, valamint azok részére, érvényes a megváltás napján az aznap nyitva tartó összes kiállítóhelyre: 1150 Ft.

Czóbel Múzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!