Bányászati Kiállítóhely – Bányamúzeum Salgótarján

Bányászati Kiállítóhely - Bányamúzeum

A Bányászati Kiállítóhely – Bányamúzeumában és a József-lejtősakna vágataiban valóságos élményben lehet része a látogatónak.

A salgótarjáni Bányamúzeum 1965. április 30-án nyílt meg az egykori József lejtősakna épségben lévő vágatrendszerében, amely fennállásának 14 éve alatt 776 000 tonna szenet termelt. A salgótarjáni Dornyay Béla Múzeum Bányászati Kiállítóhelye az egykori salgótarjáni bányakolónia területén, a Veremoldal keleti szélén található. Ez Európa második, hazánk első, természetes, földalatti szénbányászati múzeuma, melyet 1980-ban ipari műemlékké nyilvánítottak. A vágatok egy részét múzeumi bemutatás céljára úgy alakították át, hogy megőrizzék annak bánya jellegét.

A Bányászati Kiállítóhely – Bányamúzeum állandó kiállítása a nógrádi szénmedence múltját, műszaki emlékeit, a szénbányászat 19–20. század technológiáját mutatja be. Az első bányát Salgótarjánban 1848-ban nyitották meg és a megyében 1992-ig folytattak bányászati tevékenységet.

A bányamúzeum két részből áll: a felszínen a környék történelmi, kulturális vonatkozásait ismerhetjük meg, a parkban pedig az egykori bányába léphetünk be. A bejáratnál a „Jó szerencsét!” felirat fogad, majd belépve egy harang található, amellyel akkoriban azt jelezték, hogy bányászok indulnak lefelé. Ezen a szűk járaton haladtak egykor a mozdonyok és a csillék. A 280 méter hosszú vágatokban a látogató teljes áttekintést nyerhet a bányáról s annak műszaki berendezéseiről, megtekintheti a vágathajtást, nyomon követheti a fejtési munkát, a csákánnyal, a fúró-robbantó, majd a fejtőkalapácsos munkán keresztül a maróhengeres frontfejtésig.  A bányamentők hajdani kamrájába is betekinthet a látogató, ahol hordágy és bányamentő-készülék látható, valamint egy bemélyedésben interaktív részleget alakítottak ki.

A felszíni kiállítóterembe lépve az új történeti kiállítás látható, ahol a szénbányászat kezdeteitől az államosításig 6 termen keresztül követi nyomon a nógrádi barnakőszénmedence kialakulását. A kiállításon a múltat idéző bányász ünnepi viseletek a korabeli szerszámok, világítási eszközök, térképek, statisztikák, a bányamunkához kapcsolódó dokumentumok, fényképek láthatók. Az egyik üvegfal mögött különböző szénformákat, kőzetanyagokat láthatunk, a másik üvegfal mögött ősmaradványokat, állatok és növények lenyomatai maradtak meg a kőzetekben. A kiállításon látható még a bányamérnöki iroda, ahol a különböző eszközök és műszerek bemutatásán kívül  mérnökök, igazgatók arcképcsarnoka található. Különleges élménnyel gazdagodnak a látogatók a bányamentés 1888-ból című animációs film megtekintésével és a hozzákapcsolódó interaktív kvízkérdések megoldásával.

A bányában 15 °C van, ezért a bányalátogatáshoz ajánlott a zárt cipő és megfelelő öltözet viselete.

Nyitvatartás: Kedd – Vasárnap 08:00-16:00-ig.,

Jegyárak: Felnőtt teljesárú 3500 Ft.,
Kedvezményes felnőtt jegy: 2250 Ft (a 62–70 év közötti vagy teljes öregségi nyugdíjra jogosult magyar és EGT állampolgárok részére / legalább két 18 év alatti személyt kísérő, egy vagy két szülő vagy közeli hozzátartozó magyar és EGT állampolgárok részére)
Diákjegy: 2250 Ft.  (a 6–26 év közötti magyar és EGT állampolgárok részére)
Családi jegy: 9000 Ft (2 szülő + 2 gyermek részére, minden további gyermek 1500 Ft/fő) magyar és EGT állampolgárok részére)

Ingyen látogathatják:
– 6 év alatti gyermekek
– 70 év feletti idősek
– fogyatékkal élők egy fő kísérővel
– pedagógus igazolvánnyal rendelkezők
– magyar/külföldi, érvényes igazolvánnyal rendelkező újságírók
– Múzeumok Nemzetközi Tanácsa tagjai
– minden látogató Magyarország nemzeti ünnepein (márc. 15., aug. 20., okt. 23.).

Bányászati Kiállítóhely - Bányamúzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!