Hópaplanban Cák műemléki védettség alatt álló zsúpfedeles pincéi

Hólepel fedi a Kőszegi-hegység lábánál fekvő település, Cák híres pincesorát is.

A cáki műemlék pincesor épületeinek többsége az 1800-as évek elején épült, s egyaránt betöltötte a pince és a présház funkcióját: ott préselték a szőlőt, illetve tartották a bort és a gyümölcsöt. A legrégebbi pince 1778-ban készült.

Az 1890-es évek elején megjelenő filoxéra a pincék feletti domboldalon kipusztította a szőlőt, helyén ligetes gesztenyeerdők alakultak ki, illetve kaszálóként használták. A pincék ezután is jó szolgálatot tettek, hiszen a szőlő feldolgozására továbbra is használták őket, ezen kívül ott tárolták a gesztenyét és egyéb gyümölcsöket.

A tölgy- és gesztenyefa gerendákból készült ún. boronafalú épületek egy helyiségből állnak, döngölt padlójúak, ollólábas szelemenes tetőszerkezetűek, homlokzati bejáratosak. A zsúpfedelek elöl csonkakontyosak, nyitott orommal készültek, hátul pedig lekontyoltak. A tető előrebukik a homlokzat elé, így esővédett teret biztosít a bejárat előtt, valamint a takarmánynak szénásszekérről padlásra rakását is megkönnyítette. A falak agyaggal tapasztottak.

Az épületekben eredeti berendezési tárgyak és eszközök mellett kádárszerszám-gyűjtemény és botanikai fényképkiállítás is helyet kapott. A berendezések legértékesebb darabjai a prések. Kőhúzós szerkezetűek, festettek, faragottak.

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!