A tél ölelésében, karácsonyi hangulatban a füzérradványi Károlyi-kastély

A felújított és régi pompájában tündöklő úrilak ősszel nyitotta meg kapuit az érdeklődők előtt.

Az épületben 2018-ban kezdődtek meg a munkálatok, és a Nemzeti Kastélyprogram és Várprogram keretében, több mint kétmilliárd forintból újult meg és gazdagodott egy új, 21. századi, modern élményalapú kiállítással, melynek története az 1930-as évek második felére alapozódik majd.

Ugyanis a Károlyi-család 1938-ban, az országban elsőként, szállót nyitott kastélyában, melyet hét éven keresztül kiválóan működtettek.

De ne szaladjunk ennyire előre, nézzük az úrilak történetét a kezdetektől.

A mai füzérradványi kastély helyén az 1500-as évek végén épült késő reneszánsz kastély épület állt, amelynek szinte valamennyi szerkezetét lebontották 1846-1877 között, amikor Károlyi Ede a saját, illetve Ybl Miklós tervei szerint kiépítette az új, reprezentatív, U-alaprajzú kastélyt az észak felől hozzá csatlakozó két gazdasági szárnnyal.

Ezzel párhuzamosan a kertet tájképi stílusú parkká alakították, amely a század végére már 170 katasztrális holdat tett ki. 1897-1902 között Albert Pio építész tervei alapján újjáépítésre került a déli lakószárny, de a munkálatok feltehetően elhúzódtak, mivel még 1907-ben is készített hozzá terveket az építész. 1936-1938 között Lehoczky György építész tervei alapján luxus kastélyszállóvá alakították az épületet. A kastély és a park ismételt felújítására a 19-20. század fordulóján került sor, ekkor gépészetileg és szerkezetileg is megújult az épület.

A kastélyba lépve a néhai kastélyszállót megidéző fogadótérbe, voltaképpen egy szállodai recepcióhoz érkezünk. Innen indulva a korabeli személyzetet és a kastély lakóit, vendégeit megjelenítő „beszélő képek” (a szobalánytól a filmrendezőn és az Afrika-vadászon át a grófig) vezetésével, interaktív játékok és makettek, sztereoszkópok, érintőképernyők, VR-játékok segítségével ismerhetjük meg a Károlyi-család és a kastélytörténet legendáit, valamint az épület elegáns tereit, egykori berendezését, lakóinak és vendégeinek életét a hétköznapok és a vendégségek idején. Sok egykori játékot: billiárdasztalt és különféle társasjátékokat mi magunk is kipróbálhatunk.

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!