Páduai Szent Antal-társszékesegyház Békéscsaba

Páduai Szent Antal-társszékesegyház

Békéscsaba főtéren található a neogót stílusú Páduai Szent Antal-társszékesegyház, amely a város második legnagyobb temploma.

Békéscsabán, a Kossuth térről a Szent István tér felé haladva találjuk a piros téglablokkos, kéttornyú, neogótikus stílusú katolikus templomot, mely mai formáját 1910-ben nyerte el.

1905 februárjában több tervpályázat közül Hofhauser Antal többször átdolgozott tervét választották, miután az építész javaslatára megtekintették az általa Budapesten épített Karmeliták templomát és a Szent István Társulat palotáját.

A templom építési munkáit Bányai, Lipták és Klenk vállalkozók kapták. A kőfaragómunkákkal Fabró Miklós budapesti kőfaragót bízták meg. A templomot Fetser Antal püspök, nagyváradi káptalani helynök 1910. június 12-én szentelte föl.

A templomba a hármas kapuzaton keresztül jutunk be, amely fölött a Magyarok Nagyasszonyát ábrázoló üvegmozaik látható. A templom főoltára szürke homokkőből készült neogót stílusban. Középen az oltáron Szent Antal szobra áll. Jobbra Szent István király, balra Szent Imre herceg szobra látható. A templom falán körben az 1926-ban terrakottából készült neogót stílusú keresztút van elhelyezve. A templom kórusán helyezkedik el az 1932-ben Riegel Ottó által készített 30 változatú orgona.

A szentély jobb oldalán áll a szintén homokkőből készített keresztelő kút, vörösréz kupolával. Fölötte látható Szűz Mária a kis Jézussal az ölében, Keresztelő Jánossal a háttérben. A szentély bal oldalán a hajó felé haladva helyezkedik el a szószék, szintén homokkőből neogót stílusban, fölötte fa hangvető. A szentélyből bal oldalt a Szent család kápolna helyisége található, melyet 2000-ben szentelt föl Gyulay Endre püspök.

A kereszthajó bal oldalán a munkás Szent József, jobb oldalán pedig Árpádházi Szent Erzsébet fából készült szobra látható. A jobboldali kereszthajó falán látható Szent László és Szent Gellért seccoja, valamint Szűz Mária a gyermek Jézussal. A baloldali oldalhajóban a színes üvegablakok a II. vatikáni zsinat pápáit, XXIII. János és VI. Pál pápát ábrázolják. A baloldali oldalhajóban az utolsó két ablak az 1938-ban Békéscsabára érkezett Szent Jobb emlékére készült, valamint az Eukarisztikus Kongresszus emlékét örökíti meg.

Az oldalbejárat fölötti templomablakok közül az első a régi templomot, a másik a jelenlegi templomot ábrázolja. Hátul pedig a háborús hősök emlékére készült ablakok állnak. Alatta a koronás magyar nagy címer látható.

A templom komolyzenei és ünnepi koncerteknek is rendszeresen helyet ad.

Páduai Szent Antal-társszékesegyház

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!