Zsidó Kiválóságok Háza, Balatonfüred

Zsidó Kiválóságok Háza

A Zsidó Kiválóságok Háza egy új kulturális, kiállító- és közösségi tér is egyben, mely komplex élményt nyújt a látogatóknak.

Balatonfüredet északról a szelíd hegyek, délről a Balaton öleli át, mely évszázadok óta sugározza a fenséges pannon derűt, ahol lépten-nyomon a múlt emlékeibe botlik a látogató, mint a Gyógy-téren álló Kossuth-forrás, az egykori Fürdőtelep legnagyobb és leghíresebb műemlék épülete a Horváth ház, az Ófaluban található Zsidó Kiválóságok Háza, ahol az érdeklődők nyolc szakterület kiválóságait ismerhetik meg.

Az épület alapja a középkori Füred temploma volt, amelyet Szent Margit tiszteletére építettek. 1855-ben az üresen álló építményt a füredi izraelita hitközség vásárolta meg, keleti végében lépcsős, díszes tórafülke épült és zsinagógaként 1944-ig, a füredi zsidók elhurcolásáig töltötte be szakrális szerepét. A későbbiekben raktárként, istállóként, majd étteremként működött, majd 2017-ben a város önkormányzata felújíttatta és a renoválást követően 2018 tavaszán „Zsidó Kiválóságok Háza” néven nyílt meg. A régi templomépület egybeépült egy új, modern, 21. századi látogatóközponttal, amely egy egyedülálló kiállítási tematika mentén megálmodott, digitális kiállításnak ad otthont.

A kiállítás megálmodói nem egy újabb Holocaust-emlékhelyet szerettek volna létrehozni, hanem egy új, egyedülálló megvilágításba helyezik a zsidóság történetét. Az interaktív kiállítás megtekintéséhez nincs másra szükségünk, mint egy kártyára, melyet jegyváltáskor kapunk. A földszinten lévő infópultok egyikénél a kapott kártyát a pult jobb szélén lévő jelhez érintjük és már indulhat is az érdekesebbnél érdekesebb tudósemberek megismerése az „Einsteintől napjainkig – Zsidók és csúcstechnika” című kiállításon, amely közérthetően és élményszerűen tárja elénk a világunk nagy vívmányait a golyóstolltól a játékelméleten át az ólommentes benzinig. Ezen a tárlaton több mint 130, világhírű, zsidó származású tudós életével és munkásságával ismerkedhet meg a látogató. Köztük van Sigmund Freud, Mark Zuckerberg, Albert Einstein, Neumann János, Hajós Alfréd vagy éppen Teller Ede. Az úgynevezett hangpontok segítségével magyarul, angol, németül és héberül is „beszél” a tárlat, sőt a technika révén különböző dokumentumok és könyvek között is lapozgathatunk.

A hajdani közösségi tér szakrális voltára egy felújított Tóra-szekrény emlékeztet, mely a fővárosból, a hajdani Garay utcai ortodox imaházból került Balatonfüredre. Építésekor, 1926-ban ez Budapest egyik legszebb zsinagógája volt, üvegablakai és a Tóra-szekrény félkör alakú része Róth Miksa munkája. Az egykori zsinagóga elé a kertbe egy Izraellel egyidős olajfát is elültettek.

Nyitva tartás: Kedd-vasárnap 10.00-18.00-ig

Zsidó Kiválóságok Háza

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!