Városi Képtár – Deák Gyűjtemény Székesfehérvár

Városi Képtár - Deák Gyűjtemény

Városi Képtár – Deák Gyűjtemény a modern magyar festészet legfontosabb törekvéseit és alkotóit mutatja be.

A székesfehévári Városi Képtár egyik filiáléjában található a Deák Gyűjtemény, melynek több mint 600 négyzetméternyi terét különböző korokban épült házakból építették egybe. Deák Dénes budapesti műgyűjtő és mecénás az 1960-as évektől az 1990-es évekig értékes műgyűjteményt alakított ki a magyar 20. századi képzőművészek alkotásaiból. Utódja nem lévén, gyűjteményét Székesfehérvárnak adományozta. A gyűjteményt 1988-ban költöztették mostani helyére, és 1994-ben nyerte el a kiállítás jelenlegi formáját.

A tárlat bemutatja a hazai modern festészet legfontosabb irányzatait, melynek különlegessége a freskószoba, de emellett egy-egy ma élő és alkotó művész vagy művészcsoport műveinek tematikus bemutatása is helyet kap a képtárban. A mintegy 400 műtárgyat tartalmazó állandó kiállítás első jelentős csoportjába a 1910-es években készült művek tartoznak. Közülük is ki kell emelni a századelő három meghatározó művészegyéniségének, Mednyánszky Lászlónak, Rippl-Rónai Józsefnek és Gulácsy Lajosnak a munkáit. A kollekció egyik legjelentős darabja, Tihanyi Lajosnak Leopold Magdáról készült festménye, de itt található Czóbel Béla: Deák Dénes portréja is, valamint a legnevesebb két háború közötti festők, a Nyolcak csoport volt tagjai, Berény Róbert, Czóbel Béla, Kernstok Károly, Márffy Ödön, ezen kívül Amos Imre, Egry József, Farkas István, Nagy István, és Vajda Lajos két montázs-szerkesztésű vonalrajza. Az európai iskolások, Anna Margit alkotása számszerűen is kiemelkedik a csoport tagjainak festményei közül. Bálint Endre, Korniss Dezső, Marosán Gyula képeit is láthatjuk, valamint a Kállai Ernő körül csoportosuló absztraktok (Gyarmathy Tihamér) és természetesen Barcsay Jenő, Bene Géza s az 1965 körül induló Deim Pál festményei. Találkozhatunk még a nemrégiben elhunyt, élete jelentős részét Franciaországban eltöltő magyar művész, Victor Vasarely alkotásaival is.

Szobrászati, kisplasztikai és éremkiállítás is megtekinthető a grafikai és festészeti tárlat mellett. Szerepel a kollekcióban Vedres Márk, Ferenczy Béni, Medgyessy Ferenc néhány kisplasztikája, Pátzay Pál egyik legsikeresebb, szinte minden modern anyagot bemutató múzeumban megtalálható Fésülködője, továbbá Kerényi Jenő kevésbé ismert, nagyon látványos Táncosnője és Kövesházi Kalmár Elza Táncosnője. Az érmek és a plakettek közül Beck Ö. Fülöp, Vedres Márk, Medgyessy Ferenc, Borsos Miklós és Csíkszentmihályi Róbert munkái érdemelnek említést. (Forrás: Városi Képtár)

Nyitvatartás: Kedd – Vasárnap 10 – 18 óráig

Jegyárak: Teljes árú belépő 700 Ft, Diák/Nyugdíjas 350 Ft, Családi jegy (5 fő, max. 2 felnőtt+gyermek) 1500 Ft, 6 éves korig, illetve 70 év felett ingyenes a belépő.

Érdekesség még, hogy nem csak Székesfehérvár részesült a mecénás adományaiból, hanem az ábrahámhegyi Szent László templom is. Deák Dénes a templom részére kortárs képzőművészektől rendelt alkotásokat, így Csikszentmihályi Róbert készítette el a templom melletti kálvária plasztikáit bronzból, továbbá Somogyi Győző és Udvardi Erzsébet festményeivel, Deim Pál ólom-üveg ablakával ékesítette még a Török Ferenc tervei szerint megépült és 1987-ben felszentelt templomot.

Városi Képtár - Deák Gyűjtemény

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!