Petőfi Közérdekű Muzeális Gyűjtemény Aszód

Aszód, Petőfi Közérdekű Muzeális Gyűjtemény, Szontágh lépcső, Magyarország

A Petőfi Közérdekű Muzeális Gyűjtemény bemutatja Petőfi Sándor aszódi tartózkodásának tárgyi emlékeit, és Galga-mente történetét.

A Pest vármegyei Aszódon található Petőfi Közérdekű Muzeális Gyűjtemény több mint fél évszázados múltra tekint vissza, melynek jogelődje a Petőfi Múzeum 1958. május 11-én, a Galgamenti Hetek ünnepi eseményeként nyitotta meg kapuit a látogatók előtt az egykori evangélikus gimnázium felújított főépületében.

Az eredetileg iskolának tervezett épületet 1769-1771 között emeltette a város szellemi arculatát a 18. század óta meghatározó Podmaniczky család. Az intézmény tekintélyének megalapozója az 1833-1856 között itt tanító Koren István lelkész-pedagógus volt. Őrá bízta 1835-1838 között az aszódi származású Petrovics István, Sándor fiának (a későbbi Petőfi Sándor) a nevelését, oktatását. Ennek a különleges művelődés- és irodalomtörténeti vonatkozásnak az emlékét őrizte és ápolta az iskola későbbi kiemelkedő tanáregyénisége és igazgatója, Csengey Gusztáv, az aszódi Petőfi-kultusz elindítója.

Az intézmény állandó kiállítása a Galga-mente történetét mutatja be a kőkortól napjainkig, régészeti, néprajzi gyűjteményei a térség helytörténeti és népi kulturális emlékeit őrzik, és betekintést engednek a kerámiaművesség fejlődésébe is, valamint Petőfi Sándor aszódi diákéveibe és a Petőfi Gimnázium történetébe. Érdekes látnivalót kínálnak a különféle méretű és funkciójú bronzkori urnák, a vaskori fejedelmi diadém és a dányi avar kori aranylelet.

A néprajzi gyűjtemény megteremtését Kovács László, a járási művelődésügyi osztály Kossuth-díjas népművelője alapozta meg, valamint a Galga-menti viseletkultúra jellegzetes darabjai. A paraszti öltözet sokféle állapot, helyzet kifejezője. Elsősorban a női viselet fejezte ki igen árnyaltan, az életkort, a családi állapotot, rangot, gazdagságot. A gazdagon díszített kendők, főkötők, szoknyák mellett figyelemre méltó az 1792-ből való kelengyés láda.

A múzeum irodalomtörténeti anyagát, nevezetesen Petőfi Sándor aszódi tartózkodásának tárgyi emlékeit, Kardos Győző gimnáziumigazgató és kollégái kutatták föl. Igen értékes az egykori latin iskola fennmaradt anyakönyve, a Matricula, melyben Koren István kézírásával látható Alexander Petrovics, azaz Petőfi aszódi diákoskodásának eredménye.

Az intézmény időszaki tárlatai többek között képzőművészeti alkotásokkal, magángyűjteményi relikviákkal, helytörténeti emlékekkel várják az érdeklődőket.

Nyitvatartás:

Március 15-Szeptember 30-ig Kedd-Vasárnap 10-18-ig.,

Október 1-Március 14-ig Hétfő-Péntek 8-16-ig., Szombat-Vasárnap 10-16-ig.,

Jegyárak: Felnőtt 600 Ft., Diák/Nyugdíjas 300 Ft., Tárlatvezetés magyar nyelven 3000 Ft.

Aszód, Petőfi Közérdekű Muzeális Gyűjtemény, Szontágh lépcső, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!