Német Nemzetiségi Múzeum – Tata

Német Nemzetiségi Múzeum

A Német Nemzetiségi Múzeumban a magyarországi németség tárgyi és szellemi kultúrájának hagyatéka tekinthető meg.

A magyarországi németség hazánk legnagyobb lélekszámú nemzetisége. A ma Magyarországon élő németek többségének ősei akkor érkeztek a Kárpát-medencébe, amikor a török hódoltság utáni elnéptelenedett országba új népességet vártak. Tárgyi és szellemi kultúrájának feldolgozása és bemutatása az 1972-ben alapított tatai Német Nemzetiségi Múzeumban tekinthető meg.

A Német Nemzetiségi Múzeum napjainkban a Kuny Domokos Múzeum tagintézményeként működik, és a tatai Nepomucenus-malomban látogatható, mely programjaival, kiállításaival a nemzetiségi identitástudat egyre fontosabb és ismertebb színhelye. Gyűjteményét hazai és külföldi kutatók, a témával foglalkozó egyetemi és főiskolai hallgatók egyaránt használják.

A Múzeum gyűjteményének alapjait Fatuska János muzeológus rakta le 1972 és 2010 között, amely alapításakor a mai Magyarország területén élő német nemzetiségi közösségek tárgyi kultúrájának gyűjtése dominált. Állandó kiállítása a ,,Mi és a többiek” 2015-ben nyílt meg, és arról szól, hogy betelepülés után három generációnyi időnek kellett eltelnie míg gyökeret tudtak verni, és kialakult a többiekkel, például a magyarokkal vagy a szlovákokkal az együttélés, és hogyan gondolkodik a nemzeti többség a nemzeti kisebbségről.

A ,,Tárgyak” című kiállításrész azt mutatja be, mely tárgyak számítottak a múltban tipikus német tárgynak. Legjelentősebb textília együttesük Nagybörzsönyből származik, melynek minden darabja kézzel szőtt, hímzett évszámmal, monogrammal díszített lenvászon női és férfi alsóruházat, illetve lakástextília. A Néprajzi Múzeum támogatásával, a gyűjteménybe kerülhetett két erdélyi szász területről (Beszterce, Nagyszeben) származó bunda is.

A látványraktárként szolgáló egykori magtárépület a látogatóközönség számára is hozzáférhető, és ahol szakembereik mára konferenciákat, ismeretterjesztő előadásokat, vándorkiállításokat szerveznek. Múzeumpedagógia tevékenységük a tárgyakról őrzött sokrétű tudást közvetíti.

A kiállítás gondolkodásra biztatja a látogatót arról, milyenek vagyunk mi, és milyenek a többiek.

A második világháborút követően 1946 és 1948 között Magyarországról több mint 200000 embert telepítettek ki a kollektív bűnösség elvét követve azzal az indokkal, hogy nemzetiségi vagy anyanyelvi kötődése német. A megbélyegzettség és jogfosztottság még napjainkig is kíséri életüket. A jelenkori Magyarországi német kisebbség sokrétű és összetett hagyománnyal, nyelvhasználattal, lokális és globális kapcsolati hálózattal rendelkezik. Egységes önkormányzati és politikai érdekképviselete van, illetve kultúrcsoportoknak köszönhetően a legfontosabbnak vélt hagyományok élnek a közösségekben.

Nyitvatartás: Kedd – Szombat 9.00-17.00-ig

Jegyárak: Teljes árú belépőjegy: 1000 Ft, kedvezményes belépőjegy: 500 Ft
Kombinált belépőjegy, amely érvényes  a Tatai Vár, Német Nemzetiségi Múzeumba: teljes árú: 2500 Ft, kedvezményes: 1250 Ft

Német Nemzetiségi Múzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!