Munkácsy Mihály Múzeum Békéscsaba

Békéscsaba, Munkácsy Mihály Múzeum, Széchenyi utca, Magyarország

A Munkácsy Mihály Múzeum kiemelkedő műtárgy-együttese a festményekből és relikviákból álló Munkácsy-gyűjtemény.

Békéscsaba Kultúrpalotája, a Munkácsy Mihály Múzeum több mint 100 éves múltra tekint vissza, amelynek elődjét a Békéscsabai Múzeum-Egyesület alapította 1899-ben. A csabai múzeum alapításához a gazdasági-társadalmi feltételek a 19. század végére értek meg. 1899. július 1-jére határozták el a Múzeum-Egyesület felállítását, amely lerakta a gyűjtemények alapjait, majd felépítette a múzeumnak helyet adó Közművelődés Házát. A múzeum–könyvtár–műterem–közművelődés négyes funkcióját ellátó intézmény számára készült épületet 1914-ben avatták fel. Ma is ez az épület ad otthont a múzeumnak, amely 1951-ben vette fel Munkácsy Mihály (1844–1900) nevét. Az intézmény a világ legnagyobb Munkácsy-gyűjteményével büszkélkedhet.

Munkácsy Mihály életművének Békéscsabán őrzött egysége a Munkácsy Mihály Múzeum legcsodálatosabb gyűjteménye. A mintegy tíz festményből és ugyanennyi grafikából álló kollekció, illetve a folyamatosan gyarapodó  egyedülálló relikviaanyag a Munkácsy-gyűjtemény. A múzeum gyűjteménye ezen felül természettudományi, régészeti, néprajzi, történeti, képzőművészeti anyagok alkotják.

Állandó kiállításaik, mint a természettudományi gyűjtemény rovartani, botanikai gyűjteményi egységekből és madárpreparátumokból áll. Régészeti, honfoglalás kori, szkíta, kelta, szarmata, avar kori, bronzkori leletek az 1920-as évektől folyamatosan kerültek a múzeumba. A néprajzi anyaga a bútorok, textília, kerámia, viselet, gazdasági eszközök és  használati tárgyak. Az 1980-ban létrejött történeti osztály főként Békéscsabáról és környékéről származó egyedi dokumentumokat, térképeket, archív fotókat, történeti és irodalomtörténeti kéziratokat és tárgyi emlékeket mutatja be.

Az „utazás TÉRben és IDŐben” – Békéscsaba az évezredek idővonalán című kiállítás magasföldszinti termeiben a szlovákok betelepülésének időszakától egészen napjainkig kísérjük végig a város történetét, gazdasági-kulturális fejlődését. A Delta műsor, a Magyar Televízió első híradójának szignálja, az Esti Mese TV macija, a Tenkes kapitánya és a jól ismert reklámok köszönnek vissza ránk az 1970-80-as évekből. Egy mindannyiunk által jól ismert tér és életérzés zárja a kiállítást.

Időszakos kiállítások is helyet kapnak a megújult épületben.

Békéscsaba büszkén hirdeti, hogy “Munkácsy városa”  ugyanis Munkácsy Mihály éveken át élt és alkotott Békéscsabán, nevét utca, híd és a múzeum őrzi.

Nyitvatartás: hétfő kivételével naponta 10.00–18.00-ig tart nyitva.

Múzeumi jegyárak:
Teljes árú belépőjegy: 1000 Ft
Kedvezményes árú belépőjegy (6-26 év között, 62-70 év között): 500 Ft
Felnőtt, aki legalább két, 18 év alatti közeli hozzátartozóját kíséri: 500 Ft
Családi belépőjegy (2 felnőtt + 2 gyermek) – minden további gyermek esetén + 500 Ft gyermekenként: 2500 Ft
Tárlatvezetés (magyar nyelvű, létszám: max. 20 fő, időtartam: 30 perc) 2000 Ft.

Békéscsaba, Munkácsy Mihály Múzeum, Széchenyi utca, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!