Matyó Múzeum Mezőkövesd

Matyó Múzeum

A Matyó Múzeum 1953 óta várja a látogatókat Mezőkövesden, ahol megtudhatjuk mit takar a százrózsás jelző, mi a had vagy a summás.

Mezőkövesd a Bükk-hegység déli lábánál terül el, a kistérség kulturális és turisztikai központja. Folyamatosan fejlődő város, ahol nemrég újult meg számos középület, köztük a Matyó Múzeum. A matyó népviselet, illetve hímzés, 2012-ben felkerült az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség listájára, 2013-ban pedig a Hungarikumok közé sorolták. A múzeum 2006-ban elnyerte az “Év Múzeuma” címet.

A mezőkövesdi Matyó Múzeumban megismerkedhetünk a jellegzetes matyó népviselettel, szokásokkal, bepillanthatunk történetébe, valamint a hímzés fejlődésébe. A matyó szó hallatán sokaknak a színgazdagság jut eszébe, ám a kezdetekkor még csak 2 alapszínt használtak a hímző asszonyok és hogy melyeket, az felfedezhető a hímzés történetét bemutató teremben.

Ízelítőt kaphatunk a nők hosszú, harang alakú szoknyáiból, a színpompás fejdíszekből, a legények hosszú, bő ujjú, ugyancsak gazdagon kivarrott ingeiből és megismerkedhetünk a matyók életével, szokásaival, valamint a háromosztatú parasztházak berendezési tárgyaival. A tárlaton olyan kérdésekre is választ kaphat a látogató, hogy viselt e fekete ruhát a menyasszony, vagy volt e hagyománya Mezőkövesden a kékfestésnek?

Kisjankó Bori „százrózsája” is ebben a múzeumban kapott helyet. A matyó hímzésre legjellemzőbb a rózsa, ebből a legtöbb változatot Kisjankó Bori tudta hímezni. Az 1954-ben elhunyt “százrózsás íróasszony” mellszobra a múzeum bejáratánál tekint ránk.

Az állandó tárlaton túl az épület helyet ad időszaki kiállításoknak, csoportos foglalkozásoknak, a földszinti ajándékboltban pedig minősített kézműves termékek vásárolhatók. A múzeumot mozgássérült vendégek is látogathatják.

Nyitvatartás: Hétfőnként a kiállítás zárva tart! november 1-től március 31-ig 09.00-15.00-ig., április 1-től október 31-ig 09.00-17.00-ig.,

Jegyárak:
Felnőtt 1.200 Ft; diák, nyugdíjas 600 Ft; családi (2 felnőtt+2 diák) 3.000 Ft; 6 év alatt és 70 év felett ingyenes; csoportos jegy (15 fő felett): felnőtt 1.000 Ft/fő, diák/nyugdíjas 500 Ft/fő; kombinált jegy (Matyó M.+Gépmúzeum+Takács István Gyűjtemény): felnőtt 3.000 Ft, diák/nyugdíjas 1.500 Ft, családi 7.500 Ft

EGYÉB HASZNOS INFORMÁCIÓ:
03.15-én, 08.20-án, 10.23-án a múzeum látogatása INGYENES!
Húsvét és pünkösd hétfő nyitva; húsvét és pünkösd utáni kedd zárva tart a múzeum!

Ha már itt járunk ellátogathatunk a Skanzen jellegű városrészbe, melyben a régi házak tájházként, alkotóházként látogathatóak. A városrész bejáratát a Hadas Kapu jelzi. A Mézeskalácsos Tájházban nemcsak a mézeskalácsos mesterséggel ismerkedhetnek az érdeklődők, hanem állandó mackókiállítást is megtekinthetnek. Ha kicsit elfáradtunk felüdülhetünk a belvárostól 3 km-re található Zsóry-fürdőben, melynek gyógyító vize vonzza a gyógyulni, pihenni és kikapcsolódni vágyókat.

Matyó Múzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!