Koszta József Múzeum Szentes

Koszta József Múzeum

A Koszta József Múzeumban Észak-Csongrád megye történelmének, népi sajátosságának komplex bemutatása tekinthető meg.

Szentes, a Körös-Maros közének legizgalmasabb városa, látnivalóinak sokszínűsége egyaránt tükrözi értékei megbecsülését. Ezt a virágzó, pezsgő, kulturális és sportélettel teli települést az egykor folyónak számító, ma már inkább csak csatornának tekinthető Kurca szeli ketté, ahol rendezett parkok, uszodák, sportpályák, múzeumok várják vendégeiket. A város főterén áll az 1883-ban épült neoreneszánsz stílusú volt megyeháza, melynek teljes felújításra 2004–2005-ben került sor. Az épületben helyet kapott a Koszta József Múzeum, a Konferencia és Kulturális Központ, valamint a Levéltár.

A Koszta József Múzeum Szentes fő múzeuma, amely 1897-ben vármegyei gyűjteményként jött létre, alapítóigazgatója Csallány Gábor régész volt, 1950-től névadója a nemzetközi elismerésnek örvendő, egykor Szentesen alkotó Koszta József festőművész, aki egy Szentes közeli tanyán dolgozott, s hagyatékát és festményeit a városra hagyta, amely a szentesi múzeum gyűjteményébe került. Koszta József festészetének esztétikai értéke Munkácsy Mihály művészetének értékeivel vetekszik, így méltán büszke a szentesi múzeum arra, hogy Koszta József nevét viseli.

A múzeum emeletén láthatók a történeti, a néprajzi és a képzőművészeti állandó kiállítások és az időszaki tárlatok. A látogató az első teremben a középkorról, a török hódoltság időszakáról, valamint a Rákóczi szabadságharcról kaphat áttekintést, majd ezt követően megismerkedhet a várossá válás folyamatával is. Megszemlélhetők a 19. század végén, a 20. század elején divatos női és férfi polgári öltözékek, valamint a folyosón, azoknak a jeles személyiségeknek az arckép-csarnoka, akik fontos szerepet játszottak a város életében. A mesterségek utcájában bepillantást nyerhetünk a szentesi iparosok (takács, mézeskalácsos, gyertyaöntő, talicskás, bognár, kovács, szíjgyártó, szűcs, kádár, fazekas, cipész) sokszínű világába.

A múzeum közelében 1999-ben avatták fel Csíky László szentesi orvos és világhírű karikatúra szobrász Széchenyi-portrészobrát, mely az árnyas fák alatt őrzi a ligetet.

Szentes egyik legimpozánsabb középületében működő intézmény három külső kiállítóhelye közül az egyik a Péter Pál Polgárház a Petőfi utca 9. sz. alatt, ahol a korhű berendezéseken túl számos néprajzi és képzőművészeti jellegű műtárgy elhelyezésére is sor került. A másik a Fridrich János Fényírda a Kossuth Lajos utca 6. sz. alatt, ahol a jeles fotográfus Fridrich János, és lányai, illetve más szentesi fotográfusok felvételei, műszerei, eszközei és szerszámai tekinthetők meg. A ligeti épületben jelenleg a Csallány Gábor kiállítóhely található Régészeti Látványtárral, Képzőművészeti Látványraktárral, Drahos István és Dr. Szalva Péter emlékszobákkal, Régészeti kiállítással.

Kiállításaik és a gyűjteményeikhez köthető rendezvények lehetőséget nyújtanak közművelődési és múzeumpedagógiai szolgáltatások igénybevételére, nemcsak csoportok, hanem a családok számára is.

Nyitvatartás: Kedd – Péntek 10 – 17-ig., Szombat – Vasárnap 10 – 18-ig.

Jegyárak: Felnőtt teljes árú jegy: 1800 Ft., Nyugdíjas/diákjegy: 1500 Ft., Családi jegy (2 felnőtt + 2 diák): 5800 Ft., Kutyabarát Múzeum

Koszta József Múzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!