Sibrik-kastély Bozsok

Bozsok, Rákóczi u. 2, 9727 Magyarország

A valaha egyemeletes udvarház, a bozsoki Sibrik-kastély valószínűleg egy római épület maradványaira épült késő reneszánsz-barokk stílusban.

Valaha vizesárok, felvonóhíd, erős várfal övezte a kastélyt. A kapu fölött 1637-es évszám olvasható. Mai formáját 1815-ben történt renoválása, átépítése során nyerte el.

A jelenlegi – Kőszegi Tájvédelmi Körzet területén fekvő – kétszintes épület különleges építészeti értéke a nemes arányú boltíves kapubejáró. Az L alaprajzú kastély épülete a magas védőfallal együtt öleli körül a négyzetes udvart. A földszinti termei dongaboltozatos mennyezettel készültek.

A bejárat előtt folyik a Bozsoki Aranypatak, a kastély mellett tájképi stílusban kialakított 7 ha-os védett kastélypark található, melyben lovarda és teniszpályák kerültek kialakításra.

A parkban az őshonos növényfajokon túl, mint a mezei juhar, szomorú kőris, karai juhar, cserszömörce, számos növényritkaság található, mint zöld juhar, szivarfa, nyugati ostorfa, törökmogyoró, közönséges magyal, liliomfa, fekete dió, juharlevelű platán, babérmeggy, duglászfenyő.

Folyosóján kiállítás látható az utolsó tulajdonos, Dr. Verebi Végh Gyula, az Iparművészeti múzeum hajdani igazgatója életéről, mely 2001-ben nyílt meg, halálának 50. évfordulóján. Címe egy 1936-ban írt verse után: “Utcanév sem jár énnekem”. A kiállításon a családi fotókon és Végh Gyula rajzain át elevenedik meg az élet és történelmi sorsfordulás a Bozsoki kastélyban.

A kastély érdekessége még, hogy olyan filmeket forgattak itt, mint a “Kőszívű ember fiai”, “Különös házasság”, “Fekete gróf” vagy a “Hány az óra Vekker úr?”.

Bozsok, Rákóczi u. 2, 9727 Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!