Kodály Zoltán Emlékmúzeum Budapest

Budapest, Kodály Zoltán Emlékmúzeum, Andrássy út, Magyarország

A Kodály Zoltán Emlékmúzeumban most is megérinti a látogatókat a zene és a halhatatlan lakójának megtett útja.

A Kodály Zoltán Emlékmúzeum 1990-ben nyitotta meg kapuit, ahol a világhírű zenetudós volt otthonának bemutatásán keresztül, állandó kiállításként szemlélteti munkásságát és mozgalmas életét. Kodály Zoltán 1924 októberétől haláláig, 1967 márciusáig lakott a ma nevét viselő Köröndön.

Az Emlékmúzeum Budapest belvárosát a Városligettel összekötő Andrássy út és a Kodály körönd sarkán épült eklektikus stílusú épület földszintjén található, ahol a szobák egy része a Kodály korabeli állapotában várja a látogatókat. A mester dolgozószobája a több ezer kötetes könyvtárral, a zeneszalon és az ebédlő Kodály életének tárgyi dokumentumaival, bútoraival és műalkotásaival idézi vissza a zenetörténet egyik legjelentősebb XX. századi műhelyét.

Az első kiállítás a zeneszerzői műhelybe enged betekintést, ahol legnagyobbrészt a Kodály Archívum anyagát vonultatja fel. Válogatott dokumentumok tükrében mutatja meg a felkészülés éveit, egy-egy korszak legfőbb műfajait, egy-egy műfaj kiemelkedő alkotásait, egy mű születésének folyamatát, hogy miképp irányította a zeneszerző önnön alkotófantáziáját az Éneklő Magyarország megteremtése felé. Ismert, népszerű remekművek kéziratával éppúgy találkozhat a szemlélő, mint a soha nem hallott kompozíciókéval, az első művekkel éppúgy, mint a végsőkkel, sebtében papírra vetett, lázas ötlettel csakúgy, mint hosszan érlelt művek végső tisztázatával. Egyszóval sok mindennel, ami egy alkotóműhelyben létrejön – és kikerül onnan, vagy visszatartott kísérlet marad.

A Kodály Archívum önálló intézmény, de a múzeummal egy fedél alatt működik. Elsődleges feladata a Kodály-dokumentumok (kéziratok, nyomtatványok, képi ábrázolások, hangfelvételek és mozgóképek) szakszerű őrzése, gyűjtése, jegyzékbe foglalása. További célja a Kodály-kutatások előmozdítása, nyilvánossághoz segítése. Szellemi irányítását Kodály Zoltánné Péczely Sarolta vállalta magára. A múzeum első időszakos kiállításának anyaga legnagyobbrészt az archívum állományából került ki.

A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és Kodály Zoltánné Péczely Sarolta jelentős anyagi támogatásának köszönhetően restaurálták, a Kodály Múzeumban álló Bösendorfer-zongorát. A restaurálási tevékenységre Lendvai Tamás aranykoszorús hangszerészmestert kérték fel.

Sebestyén Theodóra, a múzeum vezetője úgy fogalmazott: a felújítást követően az eredeti helyén álló zongora, amelyet Kodály Zoltán gyakran használt tanítás céljából is, készen áll arra, hogy megszólaltassák, így az intézmény megnyitása óta most először Kodály művei saját hangszerén csendülhetnek majd fel.

Nyitvatartás: Hétfő: 11:00-16:30-ig, Szerdától péntekig: 10:00-12:00, 14:00-16:30-ig

Jegyárak: Teljes árú: 3000 Ft/fő, Kedvezményes (diák, nyugdíjas): 1500 Ft/fő, Szakmai jegy: 1500 Ft/fő, Tárlatvezetés (filmvetítés) egy személy esetén: 500 Ft/fő, Hétköznapokon: filmvetítéssel egybekötött tárlatvezetés csoportok részére (max. 22 fő): 10000 Ft/csoport (belépődíjon felül fizetendő), Szombati napokon (csoportos igény esetén): tárlatvezetés nincs, filmvetítés csoportoknak (max. 10 fő) van, melynek ára 5000 Ft/csoport (belépődíjon felül fizetendő).

Budapest, Kodály Zoltán Emlékmúzeum, Andrássy út, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!