Károlyi Gáspár Múzeum és Bibliakiállítás Gönc

Gönc, Károlyi Gáspár utca, Magyarország

A Károlyi Gáspár Múzeum és Bibliakiállítás bemutatja Gönc egyedülálló értékeit, és a Biblia évezredeken átívelő üzenetét.

Gönc a Zempléni-hegység Nyugati peremén, a Hernád völgyében található, mely az ország legészakibb települése. 1570 és 1647 között Gönc Abaúj vármegye székhelye volt. A reformáció idején fontos kultúrközpont, itt fordította magyarra a Vizsolyi Bibliát Károlyi Gáspár (Károlyi-biblia). Az első, teljes, magyar nyelvű bibliafordítás Vizsolyban látott napvilágot 1590. júl.20-án. Ezért a kiadás helyszíni megjelölésével hivatalosan Vizsolyi Bibliának is hívjuk.

Gönc számtalan múltbeli és jelenkori értékkel, kinccsel rendelkezik. Ilyen egyedülálló értéke a városnak az 1999. május 2-án nyitott Károlyi Gáspár Múzeum és Bibliakiállítás, mely bemutatja Gönc neves prédikátorait, iskolamestereit, a gönci iskola diákjait, szellemi értékeikkel együtt és a gönci reformátusság évszázados egyházművészeti kincseit, kiegészítve az egyházmegye és az egyházkerület közösségeinek értékeivel. A tárlatot tervezte és berendezte Pocsainé Dr. Eperjesi Eszter és Tanászi Árpád.

A múzeum első és bevezető termében a Károlyi szoba a helytörténeti terem, ahol Gönc város életét és a Református gyülekezet viszontagságokkal teli történetének megismerését segítik a tárlókban elhelyezett dokumentumok és tárgyak.

A második az „Oroszországból hazaérkezett könyvek” terme, ahol a  Sárospataki Református Kollégium Nagykönyvtárából kiválogatott majd a második világháború végén elhurcolt 172 kötet visszaadásának emléket állítva láthatók a kiválogatott értékes ősnyomtatványok és bibliák.

A harmadik az Egyházművészeti terem, ahol a gönci gyülekezet úrasztali kellékei mellet a környékbeli gyülekezetek egyházművészeti ritkaságait is kiállították, amelyek többsége a Gönci gyülekezet felbecsülhetetlen értékű úrihímzéses úrasztali terítőinek darabjai. Az úrasztali edények különböző anyagokból készültek, melyek között található aranyozott vörösréz, aranyozott ezüst, ezüst, ón és cserép egyaránt.

Az egyházművészeti teremből lépcső vezet fel a Biblia kiállításnak otthont adó 140 m² alapterületű emeletre. A kiállítás harmonikusan ötvözi a hagyományos, nyomtatott Biblia bemutatását a 21. század igényeit kielégítő interaktív megjelenítést, segítve ez által is a Szentírás minél hatékonyabb megismerését.

Kiállítás azt a célt szolgálja, hogy megmutassa mindenkinek a biblia évezredeken átívelő feladatát, az általa hordozott üzenetet, ami ugyanaz marad a mai változó világban, mely segít mindenkinek, aki befogadja azt.

A Vizsolyi Biblia 2015. január 29-e óta, a hungarikum törvény védelme alá helyezett minősített érték. Károli Gáspár nem csupán fordítója, hanem egyben gondozója, szerkesztője és kiadója is volt ennek a Bibliának. Nyelvezetében nagymértékben hozzájárult a magyar kultúra és nyelv formálásához, alakításához, elterjedéséhez, fejlődéséhez, illetve mind szellemiségében, mind tárgyként egy biztos és értékes pontja a magyar nemzet történelmének. Kulturális, hitéleti, nyelvtörténeti értéke felbecsülhetetlen.

Nyitvatartás: Kedd-Szombat 10:00-17:00-ig.

Jegyárak: Felnőtt: 800.-Ft., Nyugdíjas/Diák: 400.-Ft., 70 éves kor felett, 6 éves kor alatt, és lelkipásztoroknak ingyenes.

Gönc, Károlyi Gáspár utca, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!