Gyulavári Kastély – Gyula

Gyula, Gyulavári Kastély, Széchenyi utca, Magyarország

A Gyulavári Kastély megismerteti a látogatót a térség ezerarcú világával, a Dél-Alföld kincseivel, értékeivel.

A Gyulához tartozó Gyulavári a város keleti részén, a Fehér-Körösön túl található a víztorony szomszédságában. Itt található a Harruckern–Wenckheim–Almásy-kastély, mely évtizedekig üresen állt. Kelet-Közép-Európában a második világháború végén és azt követő időszakban az uradalmi épületeket és a kastélyok többségét kifosztották, az évszázadok során felhalmozott bútorok, műtárgyak, berendezési tárgyak, eltűntek. A XIX. század második felében az Almássy család lesz Gyulavári tulajdonosa, s gróf Almásy Dénes a kastélyba költözik feleségével, Károlyi Ellával, majd gróf Pongrácz Jenő lesz a birtok ura, amelyhez a második világháború előtt malom, húsfeldolgozó, szeszgyár és téglagyár is tartozott. 1948. után a helyi termelőszövetkezet használta a kastélyt, majd annak megszűnése után gazdátlanná vált épület.

2012-ben Gyula Város Önkormányzata a „Hétköznapok és ünnepek az alföldi kastélyokban – A gyulai Almásy-kastély évszázadai” című projekt keretében a Gyulavári Kastélyt felújította és ma már egy Látogatóközpont várja egész évben, felejthetetlen programokkal a látogatót. Az egykori főúri rezidencia, újszerű formában, együtt mutatja be a Dél-Alföld néprajzi, kulturális és természeti- környezeti értékeit, valamint gazdaságtörténetét és fejlődését.

Az Erkel-teremben, körben a falakon elhelyezve a 27 európai uniós tagállam, valamint az Unió himnuszának bemutatója látható, melyek külön-külön meg is hallgathatók.

A Kohán-teremben a Dél-alföldi és arad megyei alkotók bevonásával 28 képzőművész műveivel mutatják be a helyi, XX. századi és kortárs képzőművészetet. Két jeles helyi festő, Koszta Rozália és Kohán György alkotásaiból is megcsodálhat néhányat a látogató.

A Wenkcheim-Almássy családtörténeti kiállítás révén a látogatók bepillantást nyerhetnek a grófi családok mindennapjaiba. A berendezett szalonrész, korhű ruhákkal és bútorokkal felidézi a grófok egykori életmódját, azoknak az időknek a hangulatát.

A hagyományokat egy helytörténeti gyűjtemény és a Dél-Alföldön évszázadok óta együtt élő nemzetiségek néprajzi, népművészeti tárgyainak kiállítása eleveníti fel. 2023. április 1-én nyílt meg a Gyulavári Kastélyban a Gyulai Népművészeti Emlékszoba, kiegészítve a kastély Dél-Alföld néprajzi, tárgyi, népművészeti értékeinek bemutatását.

Az állandó kiállítás bemutatja Gyula és környéke kézműves és népművészeti hagyományait, értékeit. Például a békési szűcshímzést, a kalotaszegi írásos kézimunkát, valamint a kézzel szőtt gyapjú- és pamut szőnyegek világába kalauzol bennünket. A gyűjtemény keresztmetszetet ad a történelmi Magyarország, Erdély, Székelyföld díszítő művészetéről, a „gyulai szőttes” történetéről, a szövési kultúra továbbfejlesztésével foglalkozó népi iparművészek munkájáról.

A fenntartható fejlődés témakörben bemutatásra kerülnek a térség természeti kincsei, a vizek, erdők élővilága, illetve a biogazdálkodás jelentősége. Az első magyar bio sörfőzde is itt nyitotta meg kapuit 2019-ben.

A Gyulavári Kastély sokrétű és színes programkínálatával, kiállításaival, tartalmas és emlékezetes időtöltést biztosít a gyönyörűen felújított épületegyüttesével és vadregényes parkjával, ahol sétányok, padok, játékok, szabadtéri főzőhelyek, filagória a családi és közösségi programok impozáns környezetét biztosítják. Az ökoturisták részére kerékpár bérlésére is lehetőség van, mellyel bebarangolhatják a környéket, felkereshetik Gyula gyönyörű látványosságait.

Nyitvatartás: Kedd-Szombat 09:00 – 16:00-ig.

Jegyárak: Teljes árú jegy 2000 Ft/Fő,  Diákjegy (diákigazolvány felmutatásával) 1500 Ft/Fő, Nyugdíjas jegy 1500 Ft/Fő

Gyula, Gyulavári Kastély, Széchenyi utca, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!