Wenckheim-kastély Szabadkígyós

Szabadkígyós, Áchim András u. 23, 5712 Magyarország

1875-1879 között, Ybl Miklós tervei alapján építették a Wenckheim-kastélyt, amely Gyulától mintegy 15 kilométerre lévő Szabadkígyóson bújik meg.

A kortársak szerint a 19. század második felének egyik legszebb kastélya volt. Emellett pedig az egyik legköltségesebb, hiszen az építkezés másfél millió forintba került. Még ma is megvan az 1875-ös alapkő Wenckheim Krisztina nevével.

Krisztina grófnő 1872-ben ment feleségül közeli rokonához, Wenckheim Frigyeshez, és mivel nem sikerült megvenni a gyulai Almásy-kastélyt, úgy döntöttek, hogy kígyósi birtokukon új rezidenciát emelnek. A tervek elkészítését Ybl Miklósra bízták. Az építésznek olyan előképei voltak, mint a heidelbergi vár, a nürnbergi Pellerhaus és a francia 16. századi kastélyok. Wenckheim Krisztina a hagyomány szerint azt kérte tőle, hogy a kastélyon ne legyen semmi egyforma, de mégis harmonikus legyen.

A déli szárny volt a nőké, az északi oldal pedig a férfiaké. A női szalonba csak a hölgyvendégek léphettek be, itt beszélték meg a Nőegylettel kapcsolatos ügyeket, és itt foglalkoztak a gyermeknevelés kérdéseivel is. A keleti szárnyban helyezték el a kastélykápolnát. A kastély tornya negyven méteres magasságba nyúlik, a tetején kilátóterasszal. A parkban két méter mélységű úszómedence állt, volt teniszpálya, valamint kifutópálya is a grófi család fiainak sportrepülőgépe számára. A rezidenciát a kor legmodernebb technikai vívmányaival szerelték fel. Az épület körül gázlámpák világítottak, a világítógázt – az átalakítva ma is meglévő – „gázházban” fejlesztették a konyha épülete mögött. Egy gőzgép a kastélytoronyba pumpálta fel a vizet, és onnan került a vasból készült csővezetékbe.

A könyvtárban ma is látható a kazettás famennyezet, valamint a könyvespolcrendszer. s tervei alapján, ekkor alakították ki a parkot is.

A szabadkígyósi Wenckheim-kastély előtt franciakertet alakítottak ki buxusokból és nyesett tiszafákból, körülötte pedig angol, vagyis tájképi kert terül el. A franciakert központi részén igen szép szökőkutas vízmedencét találunk, ettől jobbra pedig a megye legtestesebb platánfáját. Mielőtt besétálnánk a főépület elé, megpillantjuk az évszázados fehér nyárfákat, mögötte pedig a 8-as alakú mesterséges tavat, melynek partján a megye leghatalmasabb termetű mocsári ciprusait látjuk.

Szabadkígyós, Áchim András u. 23, 5712 Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!