Vasváry-villa (MTA PAB) Pécs

Vasváry-villa (MTA PAB)

A Vasváry-villa a város egyik legszebb épülete, mely ma a MTA Pécsi Akadémiai Bizottság székháza.

Pécs városának hangulata az első pillanattól kezdve magával ragadja az idelátogatót, ahol rengeteg látnivalót és csodás helyeket lehet felfedezni. A Mecsek lankáit számos csodálatos természeti értékkel áldotta meg az őstermészet, de több nemesi család is otthonra lelt ezen a rendkívüli helyen, mint a Hirschfeld, Zsolnay, Angster, Littke, Lakits, a Vasváryak – csak pár nagy nevű család Pécs 19. századi történetéből.

Az egykori Vasváry-villa a város egyik legszebb épülete, melyet az egyik leggazdagabb pécsi kereskedő, Vasváry György épített 1884-ben a Mecsek oldalában, nagy szőlőskerttel, gyönyörű környezetben. Az épület gazdagon díszített pirogránit épületkerámiáit a pécsi Zsolnay Porcelángyárban készítették. A villára több mint ezer különböző színes kerámia díszítőelem került, de nem csak kívül, hanem az épület belsejében is. Legszebb része a színes, mázas majolika domborművekkel gazdagon díszített déli homlokzat. A homlokzat felső sarkában balra Vasváry György, jobbra Vasváryné Rüffl Mária egymás felé forduló portréja látható, kétoldalt a négy évszak allegóriája jelenik meg. A család címere természetesen itt is látható.

A villa kertjében több szobor is látható, a főlépcső előtt az Alpár Ignác tervezte herkulesfürdői mázas kerámiakút másodpéldánya áll. A Vasváry család birtokában levő olajfestmények, szobrok, műtárgyak, iparművészeti remekek vagyont értek. Vasváry Györgynek családján kívül ezekben volt minden öröme és gyönyörűsége. 1905-ben hunyt el, majd halála után a családtagok eladták a gyűjtemény darabjait, de az épület az 1952-es államosításig a család tulajdonában maradt.

1969-ben a Pécsi Akadémiai Bizottság kezelésébe került, majd 1980-ban és a 90-es évek végén jelentős bővítésre került sor, valamint az épület belsejében és az épület előtt található Zsolnay-alkotásokat, szobrokat, vázákat restaurálták. Ez a csodálatos épület ma a Magyar Tudományos Akadémia Pécsi Akadémiai Bizottság (MTA PAB) székháza, mely ma már számos konferenciának ad otthont.

A Vasváry család története egészen 1688-ig nyúlik vissza, mikor négy fivér, Traiber János, Miklós, György és Márk magyar nemesi címben részesültek I. Lipót által. 1882-ben engedélyezte a császár, hogy családnevüket hivatalosan is Vasváryra változtassák. János Bonyhádon nyitott vas- és fűszerkereskedést, majd 1812-ben megvásárolta a pécsi Fehér Hattyú házat, itt nyitott üzletet, melyet 1837-ben átadta fiának, Lipótnak, aki 1850-ben hunyt el és cég apáról fiúra szállt. György volt a család legjelentősebb pécsi alakja. Király utcai házát, melyben ma is gyönyörködhetünk (Vasváry-ház) csodálatosan berendezte és vaskereskedést nyitott. A Vasváry-házban a család tagjai, közel másfél évszádon keresztül éltek. Az utolsó itt élő Vasváry György unokája, Mária volt, aki az államosítás után bérlőként lakott itt.

Vasváry-villa (MTA PAB)

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!