Tűztorony Sopron

Sopron, Fő tér 5, 9400 Magyarország

Sopron jelképe, a Tűztorony, 58 méter magasra emelkedik a város felé, körerkélyéről páratlan kilátás nyílik a belvárosra és a Sopront körülölelő Lövérekre.

A római falmaradványokra épült várostorony mai alakját, barokk körerkélyét és sisakját az 1676-os tűzvész után nyerte el, mely során az egykori torony teljesen leégett.

A torony őreinek sokrétű feladatuk volt: figyelve a vidéket, éjjel lámpással, nappal színes zászlókkal jelezték a tűzfészek irányát. A város lakóinak figyelmét felhívták az idegen katonák, idegen bort szállító szekerek közeledtére. A muzsikáláshoz is érteniük kellett, mert a városi tanáccsal kötött szerződésük szerint esküvőkön, temetéseken vagy városi mulatságokban ők szolgáltatták a zenét. A soproniakat az idő múlására trombitaszóval, a körerkélyről, negyedóránként figyelmeztették, a XVI. századtól pedig a toronyórát is kezelték.

A Tűztorony tetején látható kétfejű sas II. Ferdinánd király és Eleonóra királyné ajándéka az 1622. évi országgyűlés és királyné koronázás emlékére. Végleges helyére, a torony tetejére, csak a tűzvész után a Lipót császár névnapjára rendezett ünnepségek során került, ekkor szólalt meg újra a megjavított óra is.

A torony a hűség jelképe is: az 1921. december 14-i népszavazáson Sopron és nyolc község a Magyarországhoz való tartozás mellett döntött. Ennek emlékére készült 1928-ban a barokkos kapukeret Hikisch Rezső tervei alapján. A felette elhelyezett szoborcsoport – Hungária maga köré gyűjti a város hűséges lakóit – Kisfaludi Stróbl Zsigmond alkotása. A meghatározó nap emlékére Hűségkapunak nevezik, rajta az írás: „A nemzet Sopronnak”, s a kapu feletti városcímerbe bekerült a Civitas Fidelissima felirat. 2001-ben pedig a kormány a hűség napjává nyilvánította december 14-ét.

A Tűztorony az utóbbi években jelentős változáson esett át. Alapjainak megszilárdításán túl a teljes toronytestet vasbeton lemezekkel és acélpászmákkal erősítették meg. A helyreállítás leglátványosabb része a középkori kapu újbóli kibontása volt. Az 1900-ban, kényszerűségből leszűkített városkaput ma újra eredeti szélességében láthatjuk. A toronnyal együtt a mellette álló 17. századi bástya és toronyőrház rekonstrukció is megújult.

A torony teljes világítási rendszer cseréje is megtörtént, külön fényjátékot komponáltak a harangzenéhez, így sötétedés után minden egész órában láthatják a városba látogatók.

Sopron, Fő tér 5, 9400 Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!