Csongrádi halászházak

Csongrádi halászházak

Az Alföldön egyedülálló a 37 házból álló népi műemlékegyüttes, mely őrzi az évszázadokkal ezelőtti építkezés kultúráját, az utcaképet.

A halászházak alapjai néhol akár 200-300 évesek is lehetnek. Sokáig csak a nádfedelet cserélték időnként, ennyi volt a felújítás, hiszen a falak igen tartósnak bizonyultak. Vesszőből, sárral tapasztották az ún. paticsfalat. Később a vertfal terjedt el, ami deszkák közé rakott törekből, pelyvából és földből kevert anyagból állott. Szigetelőnek nádréteget használtak. Majd a vályog is fontos anyag volt, melynél agyagos sárba szalmát és töreket kevertek, s azt vályogvetővel formázták tégla alakúra.

A belvárosi házak többségét halász- majd a 19. század közepétől kubikoscsaládok is lakták. A házak falát fehérre meszelték, az alját pedig kátránnyal húzták el, mely jól védte a falat a víztől, nedvességtől.

Egy-egy házban a hagyományos foglalkozások, kézművességek kerülnek majd bemutatásra, így többek között halászat, kovács, fazekasság, kosárfonás, horgolás, tojásfestés tevékenységével ismerkedhetnek meg a látogatók.

Csongrádi halászházak

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!