Füzér, Magyarország legészakibb településének tájháza

Füzér Magyarország legészakibb települése, Borsod-Abaúj-Zemplén megye Sátoraljaújhelyi járásában helyezkedik el. A Hegyköz idegenforgalmának egyik központja, látnivalói közül kiemelkedő Füzér Vára és a Tájház.

Az 1879-ben épült ház a 19. századi és a Hegyközre jellemző építészeti elemeket mutatja be. A tájház a füzéri paraszti építkezés, lakás- és eszközkultúra megismerésének céljából helyreállított lakóház, műemlék. A berendezés a 20. század eleji füzéri kisparaszti életmódot reprezentálja. Az épület kőalapokon nyugvó, sárba rakott kőfalazattal épült. A portán a csűr mellett található még egy Múltidéző Ház is, amely a 1940-es évektől a 70-es évekig tartó átalakulást mutatja be.

fotó © Tájházszövetség

A házhoz tartozó kis portát patics (fonott léc) kerítés fogja közre, az udvaron látható egy zsúpfedeles kocsiszín s az alatta álló szénásszekér. Az épületben négy helyiség található: szoba, pitvar (konyha), kamra és istálló. A Tájház a XIX. századi Hegyközre jellemző építészetei elemeket tükrözi: sárba rakott kőfal, döngölt agyagpadló, a fal védelmére épült tőc (ülőpad) és a kontyolt zsuppfedeles tető.

fotó © Tájházszövetség

A berendezési tárgyak, – melyek a füzéri lakosoktól származnak – ma nagy kulturális és eszmei értéket képviselnek.

A XIX. századból származó tulipános ládák, a tükrös kép, festett karos láda, bölcső, szentképek, kézzel festett tányérok és a különböző használati eszközök között a látogató megismerkedhet a paraszti élet viszontagságaival és szépségeivel.

fotó © Tájházszövetség

Az épület berendezési tárgyai mellett interaktív eszközök is helyet kapnak, melyek segítségével a Füzéri hagyományok eleveníthetők fel. A Tájház portákon képzett animátorok mutatják be a kiállításokat és teszik színesebbé Füzér múltjának megismerését.

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!