Hagyományok Háza Budapest

Hagyományok Háza

A Hagyományok Háza egy kulturális palota, melynek különleges programjai központjában hagyományaink szépsége és értéke áll.

A Hagyományok Háza nemzeti intézmény, amely 2001-ben jött létre, hogy a népművészet országos központja legyen. Az intézmény a felújított Budai Vigadó épületben, a szimbolikus Corvin téren található, amely meghatározó szerepet játszik a hazai folklorizmushoz kapcsolódó alkotói folyamatokban és közösségi tevékenységekben. Célja a Kárpát-medence történetileg és szájhagyomány útján fennmaradt kommunikációs rendszereinek (népzene, néptánc, népköltészet) és népi kézműves hagyatékának felkutatása, értelmezése, rendszerezése, feldolgozása és hozzáférhetővé tétele minden érdeklődő számára.

Az épület 1951 óta különböző elnevezésekkel, változó tartalmakkal és hangsúlyokkal intézményes hátteret ad a népművészeti-közművelődési tevékenységeknek.

Három nagy egysége a Magyar Állami Népi Együttes, a Népművészeti Módszertani Műhely és a Folklórdokumentációs Központ, mely eltérő eszközökkel, de egyazon céllal és elkötelezettséggel várja a népi kultúra, a hagyomány iránt érdeklődő nagyközönséget és a szakmabelieket.

A Magyar Állami Népi Együttest 1951-ben alapították, melyet három kar alkotott: tánckar, énekkar és zenekar. Az együttes az évezredes folklórkincset magas művészi szinten, korszerű színpadi eszközökkel jeleníti meg és mutatja be a közönségnek. 2001. január 1-től a Magyar Állami Népi Együttes az új nemzeti intézmény részévé lett, repertoárjában megjeleníti a tradícióhoz kötődő valamennyi műfajt: a történeti zenét és táncot, az autentikus népzenét és néptáncot, a hagyományos elemekből építkező világzenét és látványszínházat, Bartók Béla világhírű zenetudós és zeneszerző ars poeticáján nyugvó kortárs táncszínházat. A Magyar Állami Népi Együttes értéket őriz és értéket teremt, a tradíció és modernitás kettősségének figyelembevételével működik.

A Népművészeti Módszertani Műhely a hagyományos paraszti kultúrát (elsősorban a kézművességet, néptáncot, népzenét, népköltészetet) közvetíti a mai kor embere számára, hogy egyetemes kultúra részeként éljen tovább. Öt egysége, a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum, a Nyitott Műhely a Népi Iparművészeti Osztály, a Folklór és a Kézműves Osztály ebben a szellemben szervez képzéseket, konferenciákat, közvetít információkat, ír ki pályázatokat, készít kiadványokat, tananyagokat, zsűrizi a kortárs kézművesek és népi előadó-művészek alkotásait.

A Módszertani Műhely néptáncbemutatók, koncertek, kiállítások, mesterség-bemutatók, játszóházak formájában népszerűsíti a magyar népművészetet itthon és külföldön egyaránt, valamint szaktanácsadást végez a közművelődési és oktatási intézmények, művészeti csoportok, szakkörök és alkotóműhelyek, egyéni alkotók, civil szervezetek és szakterületünkön tevékenykedő szakemberek számára.

Folklórdokumentációs Könyvtár és Archívum hozzáférhetővé teszi a régió népi kultúráját rögzítő audiovizuális és szöveges dokumentumokat. 1896-ban egy magyar etnográfus, Vikár Béla Európában elsőként rögzített népdalokat fonográffal. Ezt követően Bartók Béla, Kodály Zoltán és Lajtha László, kiszélesítve a gyűjtéseket a Kárpát-medencében élő népekre. Mindannyian arra törekedtek, hogy a gyűjtött népzenét a kortárs kultúrába is beépítsék, az oktatás és a közművelődés számára is elérhetővé tegyék. Tanítványaik egész sora haladt ezen az úton, köztük Martin György, a magyar néptánckutatás megalapozója. Könyvtári állományuk több mint 25000 kötetet és folyóiratot tesz ki, a Folklórarchívumban több mint 40000 fénykép található, valamint az eredeti folklórgyűjtésekből 1420 órányi videó és közel 6000 órányi hangfelvétel került ezidáig feldolgozásra.

A Folklórdokumentációs Fejlesztési Osztály a Hagyományok Házában folyó folklórdokumentációs munkához nyújt tudományos támogatást.

A Virtuális Hagyományok Háza a legmodernebb technológia segítségével az érdeklődőket egy olyan dimenzióba hívja, ahol egy-egy perc erejéig akár együtt állhatnak színpadra a Magyar Állami Népi Együttes táncosaival, vagy körbejárhatják  az Országos Népművészeti Kiállítás termeit, ahol korhatár nélkül mindenki egy újfajta látásmódot, élményt tud felfedezni.

Nyitvatartás: Kedd – szombat: 10:00-18:00-ig, Vasárnap: rendezvények alkalmával

Hagyományok Háza

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!