Múzeumok Őszi Fesztiválja a Budapesti Történeti Múzeumban 2023

Budapest, Budapesti Történeti Múzeum / Vármúzeum, Szent György tér, Magyarország

2023. október 8-november 11. között változatos programok várják a látogatókat a Budapesti Történeti Múzeumban.

Jövő! Menő! Múzeum! jelmondattal 2023. szeptember 25. és november 12. között rendezik meg a 18. Múzeumok Őszi Fesztiválja országos programsorozatot.

A fesztivál idei koncepcióját a tudomány és a technológia témakörök mentén alakították ki; ezen belül is kiemelt figyelemmel a természettudományok és a múzeum kapcsolódási pontjaira, valamint a tudományos eredmények hiteles kommunikálására.  A mai világot erősen meghatározó technológiai vívmányok dömpingje új perspektívákat nyitott a múzeumok számára is. Mivel a látogatók többségének fejében még mindig a múzeumok korábbi, hagyományos tárgyközvetítő szerepe él, fontos felhívni a figyelmet a mai, digitalizált tartalmakat is közvetítő, és a célcsoportokat interaktív módon bevonó múzeumra.

Ezért a közel másfél hónapos rendezvénysorozattal a múzeumi élet innovációira, a múzeumokban őrzött tudás megosztásának újszerű lehetőségeire és módjaira, illetve a múzeumoknak a kompetencia–, és készségfejlesztésben betöltött szerepére kívánják ráirányítani a figyelmet.

A Budapesti Történeti Múzeum is csatlakozott a Múzeumok Őszi Fesztiválja országos programsorozathoz, így különböző programokkal várják a látogatókat.

Programok:

Vár a természet! Bunkerből kilátó – várostörténeti séta a Hármashatár-hegyen​

2023. október 8., 11:00-13:00
A Hármashatár-hegy a tetejéről nyíló csodálatos panorámájával a budapestiek kedvelt kirándulóhelye. De vajon még miről híres ez a 495 méter magas hegy? Tudod-e, hogy működött az itt megmaradt második világháborús légvédelmi ütegállás? Kinek köszönhetők az egykor teljesen kopár hegyoldalak erdőségei, amelyek ma a főváros zöld tüdejét képezik? És ki volt az, aki vitorlázórepteret létesített a hegytetőn? A várostörténeti sétán többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphatsz!
Helyszín: Hármashatár-hegyi Kirándulóközpont
Találkozási pont: Hármashatár-hegy, Udvarház Étterem előtti parkoló
A programjegy ára: 2900 Ft
Gyerekeknek 18 éves korig ingyenes a részvétel.

Középkori Vár Napja a középkori palotában

2023. október 14., 10:00-18:00
Programok:

  • 10:30-11:15 Középkori síremlékek a dongaboltozatos pincében /  exkluzív pincelátogatás
    Közel két évtizede zárva tartó középkori sírkőkiállításba nyerhetnek betekintést az érdeklődők, ha a BTM Vármúzeum Középkori Vár Napjára ellátogatnak, és részt vesznek Takács Ágoston régész tárlatvezetésén. Hová temetkeztek a középkorban a budai polgárok? Melyik kolostort szerették jobban az olasz kereskedők? Milyen sírköveket készítettek a középkori Budán? Mikori a legkorábbi ismert sírkő Budáról? Ezekre és még sok más további kérdésre is választ kaphatnak a látogatók a Palota úgynevezett Dongás pincéjében, amely ezen a napon egyetlen alkalomra megnyílik előttük.
  • 11:30-13:00 Királyok és csillagok / tárlatvezetés és előadás a középkori királyi palotában
    A rendhagyó, élőzenés tárlatvezetésen során a Vármúzeum alsó szintjén található középkori királyi palota történetét és helyreállított tereit mutatják be. A II. világháború pusztítását követően az 1950-es években indult meg a korábban nem látható középkori palotarészek régészeti feltárása. Az ekkor napvilágra került helyiségek (pl. Gótikus terem, Kápolna) a helyreállítás óta méltó helyet adnak az egykori királyi palota történetét, és az ásatásokon talált tárgyakat bemutató kiállításnak. Tudod-e hogyan oldotta meg Zsigmond királyunk a palota vízellátását? Vajon milyen kőből faragták a gyönyörű, Mátyás korabeli, reneszánsz kőfaragványokat? Királyaink nagy építkezései elevenednek meg előttünk a Várhegyen, a kezdetektől a török korig. De ezúttal nem csak a történelemé lesz a főszerep. Az asztrológia és asztronómia elválaszthatatlan volt a középkorban. De mi köze volt ehhez Luxemburgi Zsigmondnak, Nagy Lajosnak és Mátyás királynak? Hogyan jelent meg a csillagjóslás a magyar udvarban? A vezetés egyik szakaszában ezekre a kérdésekre is igyekeznek választ adni.
  • 13:30-15:00 Gyógyító füvek a középkori királyi palotában / tárlatvezetés
    A középkori budai királyi palota lenyűgöző tereiben sétálva megismerhetik a vár történetét, lakóinak életmódját, és bepillantást nyerhetnek abba is, hogy miért voltak a középkori palota udvarainak nélkülözhetetlen elemei a fűszer- és gyógynövénykertek. Megtudhatják melyek voltak a leggyakoribbak és mire használták őket.
  • 15:00-16:00 A vívás művészete / nyílt edzés
    A HEMA a „Historical European Martial Arts” rövidítése, ami Történelmi Európai Harcművészeteket jelent. A vívás művészete Európában is fejlett volt, nemcsak a Távol-Keleten. Ennek a tudásnak a nagy része nem maradt fenn közvetlenül, mesterről-tanítványra szállva, mint pl. Japánban, vagy teljesen átformálódott, kialakítva a modern sportvívás alapjait. A történelmi vívóiskolák korabeli kódexek, ábrázolások és leírások alapján rekonstruálják a technikákat, amelyeket megfelelően kialakított gyakorlófegyverekkel, védőfelszerelés alkalmazásával ültetnek át a gyakorlatba és teszik élővé. Az Ars Ensis Lovagi Kör és Kardvívó Iskola Egyesület és a Crosscut HRST Egyesület történelmi helyszínen, a Gótikus lovagteremben tart nyílt edzést, amelybe a bátrabb nézők be is kapcsolódhatnak.
  • 16:30-18:00 Liliom, holló, félhold / élőzenés tárlatvezetés a középkori palotában
    A tárlatvezetés során a Vármúzeum alsó szintjén található középkori királyi palota történetét és helyreállított tereit mutatják be. A II. világháború pusztítását követően az 1950-es években indult meg a korábban nem látható középkori palotarészek régészeti feltárása. Az ekkor napvilágra került helyiségek (pl. Gótikus terem, Kápolna, Tárnokház), várfalak és kertek a helyreállítást követően méltó helyet adnak az egykori királyi palota történetét, épületét, és az ásatásokon talált tárgyakat bemutató kiállításnak. A palota történetéhez szorosan kapcsolódnak az uralkodócsaládokat reprezentáló címeres emlékek, a Mátyás király korát felidéző reneszánsz kőfaragványok, cserépkályha-rekonstrukciók, használati tárgyak, edények. A királyi udvar életébe nyerhetünk bepillantást a Corvina-könyvtárat bemutató kiállításrészen, valamint belehallgathatunk az udvar szórakoztató zenéjébe. A Királypincében megismerhetjük a korabeli higiéniás szokásokat, egy kőfaragóműhely és az őrség pihenőszobája pedig a mindennapok világát idézik fel. A tárlatvezetés során a látogató 3D-animációs filmek, lapozható corvina-másolat és érintőképernyős játékok segítségével repülhet vissza a középkori palota világába, de megismerheti a korszak egyik népszerű hangszerét, a fidulát, amelynek hangjai fel is csendülnek, hogy az időutazás még valóságosabbá váljon!
  • 14:00-16:00 Fidulamuzsika / zenél Nagy Gergely
  • ​14:00-18:00 Restaurátorok a gyakorlatban /kerámia-és fémrestaurátor bemutató
    Középkori, régészeti kerámiatárgyakon keresztül mutatja be a restaurátor a restaurálás menetét, eszközeit. Lesz ragasztás, kiegészítés, retusfestés. Beszél a műtárgymásolatok készítéséről, lehetőségeiről, módszereiről. Téma lesz az agyagból szabadkézi mintázás vagy korongolás, a gipsznegatív, a kiégetett agyagmásolat, illetve ugyanezt szilikon negatívval, gipszöntéssel. Majd üvegtöredékeken keresztül megtudhatjuk, hogyan tisztítják, állítják, illetve ragasztják össze az üvegtárgyakat. Fémes oldalról egy egyszerű, de közismert tárgytípuson, a puskagolyón, és ennek nagyobb változatán, az ágyúgolyón mutatják be a restaurálás egyik fő fázisát, a tisztítást. Olyan tárgyak szerepelnek a bemutatón, amelyek látogató-rezisztensek, bátran kézbe is vehetők. Felvonultatnak néhány, tisztításhoz használt eszközt és anyagot is. Rekonstrukció-készítés témakörben a puskagolyóöntéssel lehet megismerkedni, kezdve a az öntőforma készítéstől egészen az öntésig. A kijelölt hely szerény lehetőségei miatt, minden csak a tárgyak, valamint a felhasznált eszközök és anyagok bemutatására korlátozódik.

Jegyárak: Felnőtt: 3800 Ft, diák/nyugdíjas (26 év alatt/62 év felett): 1900 Ft

Vár a természet! Szentek, remeték, úttörők – várostörténeti séta a budaszentlőrinci kolostorrom környékén

​2023. október 15., 11:00-13:00
2023. november 11., 11:00 – 14:00
A János-hegy alatti Szépjuhászné a budapestiek egyik kedvelt kirándulóhelye. Azt azonban kevesen tudják, milyen leletekre bukkantak a régészek az itteni, budaszentlőrinci kolostor ásatásai közben. Tudja-e, milyen csodák történtek a kolostorban eltemetett Remete Szent Pál sírjánál a középkorban? Hogyan élte életét egy magányos pálos remete a közeli barlangban? És vajon miért került be a Guinness-rekordok közé az idén 75 éves Gyermekvasút? A várostörténeti sétán többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
E könnyed kirándulás keretén belül megismerheti az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend, a pálosok és budaszentlőrinci kolostoruk történetét, de megcsodálhatja a gyönyörű panorámát is a nagy- és kis-hárs-hegyi kilátók tetejéről. A rövid erdei séta során felkeresik a Bátori-barlangot, és néhány érdekesség is szóba kerül az egykori úttörőkről.
Helyszín: Szépjuhászné, Nagy-Hárs-hegy, Kis-Hárs-hegy.
Találkozó: Szépjuhászné-Gyermekvasút, 22, 22A, 222 buszok megállója, parkoló felőli oldal.
A programjegy ára: 2900 Ft
Gyerekeknek 18 éves korig ingyenes a részvétel.

Puzzle a föld alól – Restaurátor workshop

​​2023. október 28., szombat 14:00-18:00
Helyszín: a BTM Vármúzeum restaurátor műhelye
Találkozási pont: a múzeum főbejárata
Bevezetés a régészeti leletekkel dolgozó restaurátorok munkájának rejtelmeibe.
​A látogatók betekintést nyerhetnek a múzeum restaurátorainak (fém, üveg, kerámia) munkájába, majd maguk is kipróbálhatják a különböző eljárásokat a múzeum munkatársainak segítségével és saját kályhacsempét festhetnek.
Jegyárak: Felnőtt: 3800 Ft, diák/nyugdíjas (26 év alatt/62 év felett): 1900 Ft
korhatár: 14 év

A programjeggyel a program napján a Vármúzeum összes állandó kiállítása, többek között a középkori királyi palota  rekonstruált épületrészei és  A Budapest-hatás időszaki kiállításunk megtekinthető.

Nádméz és tikmony  – Tárlatvezetés a középkori palotában némi gasztronómiával

2023. november 3., 15:30 – 17:00
Ismerje meg a középkori budai királyi palotát és az egykor benne zajló életet. A program során bejárják az épület egykori, helyreállított termeit (Gótikus terem, ciszterna, reneszánsz terem, kápolna). Milyen ételeket szolgáltak fel a királyi palotában, mi került a budai polgárok asztalára? Megtudhatják mit és hogyan főztek, milyen volt a „magyaros konyha” a 15. – 16. században. Ezekre a kérdésekre is választ kapunk, miközben áttekintjük a középkori főzési és étkezési szokásokat, a társadalom különböző rétegei által fogyasztott ételeket, korabeli fűszereket.
Jegyárak: teljes áru 3800 Ft, kedvezményes 1900 Ft

Kulisszák mögött – Épületséta a pincétől a padlásig

2023. november 4., 10:30, 12:30, 14:30
Mi történik egy múzeumban? Ha eddig azt hitte, hogy a múzeum csak kiállítás, pénztár, programok, nézze meg a “színfalak” mögötti múzeumi világot! Mi van a pincéből nyíló titkos folyosókon? Van-e szelleme a Budavári Palotának? Bemehetnek-e a látogatók a középkori szakkönyvtárba? Hogyan dokumentáljuk a múzeum történetét? Mire van szüksége a restaurátoroknak a munkához? Hol és hogyan őrizzük az ásatásokon előkerült rengeteg leletet? Ha eljön, bejárhatja a pincétől a padlásig a múzeum otthonát, s a főigazgatói irodából megcsodálhatja Európa egyik legszebb fővárosi panorámáját.
Jegyárak: Teljes áru 3800 Ft, kedvezményes: 1900 Ft

Budapest, Budapesti Történeti Múzeum / Vármúzeum, Szent György tér, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!