Zsinagóga, Vác

Zsinagóga, Vác

A váci Zsinagóga, mely ma már régi pompájában ragyog, a hitélet és kulturális jellegű rendezvények otthona.

Vácon 1841-ben alakult meg a zsidó hitközség. A műemléknek számító zsinagógát Alois Cacciari olasz építész tervei alapján építették 1864-ben, és itt gyakorolta hitéletét a helyi, hozzávetőleg 1800-as lélekszámú zsidóság. A holokauszt idején nagy részüket elhurcolták, s csak kevesen tértek vissza közülük. A hitélet megszűnt, később a város megvásárolta az elárvult zsinagógát és raktárnak rendezte be, de állagmegőrzése nem történt meg.

A párját ritkító, romantikus stílusban épített zsinagóga romos épületét a Turai család 1998. szeptemberében adományokból visszavásárolta és a közben újjáalakult hitközség tulajdonába adta. A tetőszerkezet újjáépítése az eredeti állapot szerint hozzávetőleg 20 millió forintba került, amely szintén adományokból gyűlt össze, és a további sikeres felújítási munkák elvégzésének köszönhetően az épület ma eredeti pompájában tündököl.

A Zsinagóga homlokzatát nyolcszögű oszlopok, és rózsaablak díszíti, mely alatt Mózes harmadik könyvéből származó idézet olvasható. A homlokzat záró eleme a mózesi kettős tábla. A főhomlokzat hármas tagolású, középen találjuk a férfiak bejáratát, amelyet a mellékhajók végeit jelző és a lépcsőházakat megvilágító kétszintes ablakok öveznek, közvetlenül a sarkokat követően jobbról és balról a nők bejáratát. A belső háromhajós bazilikában öntöttvas pillérek tartják a karzatot és a tetőt. Öt lépcsőfokkal jutunk a félköríves tóraszekrényhez, amely előtt az öröklámpa ég. A zsinagóga déli homlokzata mellett áll az egykori zsidó iskola, a telekhez egykor kapcsolódó többi építménynek már nincs nyoma.

A Zsinagóga ma a hitéleti, a kulturális és turisztikai jellegű rendezvények otthona.

Zsinagóga, Vác

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!