Szent Mihály-templom Csempeszkopács

Csempeszkopács, Árpád tér 11, Magyarország

Egy mesterséges dombon áll Csempeszkopács büszkeséges, az Árpád-kori templom.

Csempeszkopács két falu Csempeszháza és Kopács egyesüléséből jött létre, a település Kopácsi falurészén már 1250-ben állt egy román kori templom, ebből jött létre a Szent Mihály plébániatemplom, aminek első okleveles említése 1342-ből származik.

A templom egy kis mesterséges dombon áll. Téglából épült, falazatából római kori téglák és sírkőmaradványok kerültek elő. Az egyhajós, mesterséges dombon, szabadon álló templom funkciójában, építészeti tömeg és részletképzésében egyaránt, kicsinyítetten a Jáki kegyúri templom hatását mutatja. Külső felületét a barokk korig nem vakolták be. A hajó északi falán Dorfmeister István Szentháromság című képe látható rokokó keretben, oromzatán Szent Mihály főangyal fából faragott szobra áll.

Az épület a román kori falusi építészet egyik kimagasló emléke.

A templomot körülölelő parkot, a nagyon szép látványt adó kivilágítással együtt 2001-ben létesítette az önkormányzat. A parkban kapott helyet Módi Péter Eleink című szobra, a templomtéren álló ősfákat az első világháborúban elhunytak emlékére ültették.

A templom Magyarország egyik legkisebb, működő temploma. Építészeti értékei mellett nem halványulnak el funkcionális értékei sem. A templomban rendszeresen tartanak katolikus miséket és evangélikus Istentiszteletet is. Emellett a templom a megye egyik leglátogatottabb műemléke.

A templom körül hagyományosan gyakran tartottak plébániai vásárokat. Ezek hagyományait idézik fel a Szentháromság vasárnapján tartott “Középkori Vásárnapok”, ahol kézműves kirakodó vásár, középkori lovagi ruházatok, hagyományos falusi és “úri” ruhák bemutatója, és hagyományőrző műsorok zajlanak, korabeli, és mai étkek felszolgálása mellett.

Csempeszkopács, Árpád tér 11, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!