Nagyboldogasszony Szerb Ortodox Templom Ráckeve

Ráckeve, 2300 Magyarország

A ráckvei Nagyboldogasszony Szerb Ortodox Templom Magyarország egyetlen gótikus szerb temploma, melyet 1487-ben szenteltek fel.

A templomot Mátyás király uralkodása idején szentelték fel, melyet a török elől az al-dunai Kevéről a 15. században ide települt rácok emeltettek, s az építkezésen feltehetőleg Budáról érkezett olasz kőművesek és kőfaragók is dolgoztak.

Az egyhajós templomba napjainkban a Keresztelő Szent János kápolna reneszánsz kapuján keresztül juthatunk be. A falon napóra mutatja az időt. Freskókkal díszített fal különíti el egymástól a férfiak és a nők templomát. A főépület végén található szentélyt kecses rokokó ikonosztáz tartja, mennyezete pedig késő gótikus hálómennyezet. A szentélybe nő nem léphet. A templom és a kápolnák belsejét gazdagon díszítették, a mintegy 1000nm-es falfelületet barokk stílusjegyekkel ötvözött bizánci hangulatú freskók díszítik. A templombelsőt 1514-ben festették ki először és még a mai napig is látható ennek egy-egy kisebb részlete. A belső falakat az 1700-as évekből származó középkori, balkáni stílusú freskók díszítik, amelyek Grundtovits Teodor mester művei.

A templom berendezése barokk, ám a vörösmárvány-sírlapok némelyike az 1500-as évek elejéről származik.

Ráckeve, 2300 Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!