Evangélikus templom Kecskemét

Kecskemét, Evangélikus templom, Arany János utca, Magyarország

A kecskeméti evangélikus templom nemcsak szép, hanem ma a város egyik “ékszerdoboza”. A maiak tették azzá. Tehették, mert a régiek ilyet alkottak.

Tornyok városában, Kecskemét főterén egymás közelében található valamennyi felekezet temploma.   A kecskeméti evangélikus templom Hiteles tanuja a történelemnek, hisz nemcsak az építőkről, az építtetőkről, hanem az azóta eltelt időről, a történelmi változásokról is vall. Nem néma tanú a templom, hanem “beszél”, de csak az érti, aki nemcsak “vitette” magát a történelemmel, hanem ismeri a múltat és résztvevője a jelennek.

Kecskemét evangélikus temploma és evangélikus általános iskolája az Arany János utca 1.sz.-ban található. A görögkereszt alaprajzú, kereszthajós, romantikus stílusú templom Ybl Miklós tervei szerint készült 1862 és 63 között. Azelőtt egy 18. század végén épült kis imaház állt itt, valamint az általános iskola, amelyben Petőfi is tanult, erre emléktábla hívja fel az arra járó figyelmét.

Az épület vaskos, zömök tornyával egyedi építészeti megoldást képvisel. Mind a négy homlokzaton 3 db hosszú üvegablak van. Az egész templomon végighúzódó ívsoros párkányzat román stílust idéz. A főhomlokzaton a hármas tagolású ablakokat befalazott ablakok választják el egymástól. E fölött Luther-rózsa látható. A főbejárat előreugró kiképzést kapott. A főhajó és a kereszthajó találkozásánál emelkedik ki az épület tömbjéből a vaskos, széles, három boltíves, rácsos ablakkal rendelkező torony. Négy sarkán eredetileg egy-egy gótikust idéző fiatorony állt, egészen az 1911-es földrengésig, ekkor megsérültek, s az eredetinél egyszerűbb, lapos kiképzést kaptak. Egyetlen harangja 162 kilós, 1993. szeptember 19-én szentelték fel. Az első harang az egyházközség és a templom történetében. Felirata: “Az Atya Fiú Szentlélek Isten dicsőségére. Öntették az evangélikus egyházközség hívei 1993 évben. Öntő: Gombos Miklós”.

Belseje egyszerű, világos, nyugalmat áraszt, kitűnő akusztikájú. Valamivel kevesebb, mint 400 ülőhelye van, miből 280 a földszinten, kb. 100 pedig a karzaton van elhelyezve.

Végében a romantikus oltárt találjuk, mely Krisztust ábrázolja az olajfák hegyén. Gaál József tervezte. Tőle balra áll a copf szószék. A teret három oldalról karzatok övezik. A bejárat fölöttin található a neobarokk 2 manuálos, 27 regiszteres orgona. 1928-ban készült az Angster orgonaépítő manufaktúra által.

A templomot a 20. században teljesen körbeépítették. A város egyik legjellegzetesebb épületét eltakaró házakat a 90-es évek elején bontották el. Így manapság eredeti szépségében csodálható meg a város egyetlen evangélikus temploma. A templom mögé, az egykori iskola helyére épült a század elején a Luther-palota. Az épületet eredetileg evangélikus püspöki hivatalnak szánták. Mivel azonban a püspökség Kecskemétre való költözése elmaradt, az épületbe boltok, üzletek költöztek. Egy kis része azonban még ma is lelkészlakásként és lelkészi irodaként működik.

Szeretettel várják a családokat a betérőket gyülekezetükbe, a hétköznapi és vasárnapi alkalmakra, istentiszteleteikre, hitoktatásra, konfirmáció felkészítésére, bibliaórákra és családi napokra.

Az Arany János utcából balra a Szabadáság tér ligetes parkjába megpihenhetünk, majd felfedezhetjük a tornyok városát. Itt található a népszerű dalocskában is megénekelt Cifrapalota a magyar szecesszió egyik legszebb, legmesebelibb épülete, mely jelenleg képtárként és múzeumként üzemel. A téren a Városházával szemben találjuk Kecskemét legrégebbi építészeti emlékét, a Szent Miklós Ferences templomot. A román stílusú templomot a középkori szokásoknak megfelelően úgy építették meg, hogy védőszentjének napján, vagyis Miklós napon a nap sugarai fényárba borítsa szépen díszített oltárt. A Polgármesteri Hivatal túloldalán a Kossuth tér 2.sz. található a Kecskeméti Nagytemplom a Kiskunság területének legnagyobb temploma, 1993 óta a Kalocsa-Kecskeméti főegyházmegye társszékesegyháza.

Ezek a remek műemlékek, templomok nagyszerű vizuális és kulturális élményt nyújtanak a Kecskemétre látogatóknak.

Kecskemét, Evangélikus templom, Arany János utca, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!