Tornyai János Múzeum Hódmezővásárhely

Hódmezővásárhely, Dr. Rapcsák András út 16-18, 6800 Magyarország

A múzeum, melynek története egészen 1904-ig nyúlik vissza, 1951-ben vette fel a Tornyai János nevét, s ebben az időszakban vált fő profiljává a képzőművészet.

A múzeum alapítása az 1904-es hódmezővásárhelyi ipari és mezőgazdasági kiállításhoz kötődik, a város vezetése 1905 februárjában döntött a múzeum megalapítása mellett. 1946-ban vált önálló intézménnyé, saját költségvetéssel, s 1948-ban került végleges, mai helyére, a Dr. Rapcsák András út 16. szám alá. 1951-ben vette fel Tornyai János nevét.

1954-ben nyílt meg az első Vásárhelyi Őszi Tárlat, amely azóta is minden évben a legnagyobb látogatottságú, országos jelentőségű időszaki kiállítása az intézménynek. Ugyancsak ebben az évben nyílt meg a múzeum állandó népművészeti kiállítása is.

A helytörténeti anyag nyilvántartása 1963-ban kezdődött meg. A gyűjtemény kiemelkedő jelentőségű csoportját a helyi céhemlékek alkotják. Újabb régészeti kiállítás 1969-ben nyílt Az újkőkor és rézkor művészete címmel, ahol olyan világhírű leleteket mutattak be, mint a Kökénydombi Vénusz, Kökénydombi Oltár, Szegvár-Tűzkövesi Sarlós Isten. Ezt a kiállítást több mint harminc évig láthatta a közönség, 2005-ben Hétköznapok Vénuszai címmel újult meg. 1990-től kisebb néprajzi kiállítás adott ízelítőt a város népművészetéből.

2009-ben történt meg az intézmény történetének legjelentősebb ingatlanfejlesztése. A Tornyai János Kulturális Városnegyed kialakításának programja három egységet érintett. Az eredeti múzeumépület melletti foghíjtelken és a lebontott melléképület helyén megépült háromszintes épület pinceszintjén kialakított látványraktárban kerültek bemutatásra a múzeumi gyűjtemények addig még nem látott darabjai, a földszinti portál részre került át a múzeum látogatói bejárata, itt kapott helyet a múzeum könyvtára, az emeleti csarnokban pedig egy időszaki kiállítások rendezésére alkalmas kiállítótér. Az új múzeumi szárny a dr. Rapcsák András út 16. számú ház tűzfalának áttörésével kapcsolódik a már meglévő múzeumi terekhez.

A Szegfű utca felől egy kis park került kialakításra, ahol Nagy Nándor Archaikus bak című szobra látható. A dr. Rapcsák András út 18. számú épület belső terei jelentős átalakításon mentek keresztül. A Szegfű utca 3. számú ház helyén létesített háromszintes épület pinceszintjén a régészeti raktár, földszintjén restaurátor műhely, a restaurátorok irodái és átmeneti raktár, míg az emeleten a néprajzi és helytörténeti raktár került elhelyezésre. A két új épületszárnnyal összesen 710 négyzetméterrel gyarapodott a múzeum, így jelenleg az intézmény hasznos alapterülete 1697 négyzetméter.

A megújult és kibővült múzeum 2012. augusztus 31-én Csernus Tibor festőművész emlékkiállításával nyitotta meg kapuit a látogatók előtt.

Állandó kiállítások:

Hétköznapok Vénuszai
Évszázadok a Hód-tó partján – Houdtól Újvárosig
A látványos raktár: butella, motolla, behívótábla

Az állandó kiállítások mellet időszaki tárlatok is látogathatóak az intézményben.

Nyitva tartás:

Kedd-vasárnap: 10.00-17.00

Hódmezővásárhely, Dr. Rapcsák András út 16-18, 6800 Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!