Sári Tájház és Rétesház, Dabas

Dabas, Mánteleki út 3/d

A Sári Tájházban betekinthetünk a szlovák nemzetiségű lakosság múltjába, a Rétesházban pedig a csábos sári rétes várja az idelátogatót.

Dabas területén korábban létezett négy falu: Gyón, Alsódabas, Felsődabas és Sári. A 18. században alakult ki Dabas jellegzetes településszerkezete, ahol a zsellérházak a nemesi kúriák köré épült kisebb csoportokat alkottak. Sári lakosai zárt, szlovák anyanyelvű katolikus közösség volt, mely jobbára mezőgazdaságból élt, paraszti munkából tartotta fenn magát. Ma a dabas-sári szlovákok az egyetlen jelentős nemzetiségi csoport Pest vármegye jellemzően, színmagyar alföldi vidékén. Sári egyik legrégebbi épülete a római katolikus templom, de található itt Szlovák Tájház is, melyet a sári mesteremberek építettek.

A Sári Tájház és Rétesházat eredeti sári parasztházak mintájára, hagyományos vályogtéglából és nádtetővel építették, a múlt század hagyományainak megfelelően, mivel Sáriban nem volt olyan régi ház, mely alkalmas lett volna őseik életének bemutatására. Az önkormányzat segítségével, a lakosok összefogásával készült el a tájház, mert szívügyük volt a múlt megmentése.

A Tájház avató ünnepségére 2006-ban került sor, melynek berendezését a sári városrész, vagyis a korábbi falu lakói hordták össze önkéntes adományként, padlásaikról keresve elő a régi tárgyakat. A hagyományok szerint berendezett lakószobában és tisztaszobában megcsodálhatjuk az eredeti tárgyak, bútorok, viseletek és vallási jelképek sokaságát. Érdekes a konyha, illetve a tornácról nyíló szerszámos kamra berendezése is. A hétköznapi élet eszközeinek gazdag tárháza betekintést nyújt a szlovák nemzetiségű lakosság múltjából.

A Szlovák Udvar 2008-ban egészült ki a Sári Rétesházzal, hogy a sári rétest is megőrizzék az utókor számára. Az asszonyok rétessütési tudása, tapasztalata nemzedékről nemzedékre hagyományozódott. A XX. században a község asszonyai már hártyavékonyra húzták a tésztát, mely beterítette az egész asztalt. A sári szlovák rétes különlegessége a hagyományos recept alapján, leheletvékonyra nyújtott tésztában és a rengeteg töltelékben rejlik. Tésztája olyan vékony, hogy belül szinte nem is látható. A gazdag kínálat tartalmaz almás, meggyes, túrós, káposztás réteseket, melyekből helyben fogyasztásra és elvitelre is vásárolhatunk. A réteseket a dabasi szakiskola cukrásznövendékei készítik a sári asszonyok segítségével. Előzetes egyeztetéssel a látványos rétesnyújtást is megtekinthetjük.

A Rétesház ötlete Dabas Város posztumusz díszpolgára, Fojta Istvánné Bálint Piroska nevéhez fűződik. A képviselő asszony a sári hagyományok nagy tisztelője és ápolója is volt. Nagy álmának megvalósulása 2006 őszén, a Rétesház alapkőletételével kezdődött meg és 2008-ban a X. jubileumi Dabasi Napok rendezvénysorozat záró programjaként került átadásra a III. Rétesutca rendezvény megkoronázásaként.

Bukovszki Józsefné Piroska verset is írt a Sári rétesről:
A mi Rétesházunk
Ha egyszer sári rétest kívánnál
Állj meg a Mánteleki utcánál!
Itt találod a Rétesházat,
S bizony eltátod a szádat.
Nem süt ilyet a látványpékség,
S ehhez nem fér semmi kétség.
Káposztás, túrós, meggyes vagy mákos,
Az íze mindenkinek egyformán csábos!
Térj be hozzánk te kedves vendég
Mielőtt Dabasról tovább mennél! (Forrás: Dabas város)

Nyitvatartás: Hétfő-péntek: 11:00-18:00-ig, szombat- vasárnap: 10:00-18:00-ig

Dabas, Mánteleki út 3/d

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!