Ruszin Tájház Komlóska

Komlóska, Rákóczi út 20, Magyarország

A komlóskai Ruszin Tájháznak otthont adó épület a 19. század első felében épült, s 1980 óta működik múzeumkén.

A tájház Komlóska népi építészetét és hagyományos lakáskultúráját mutatja be.

A Zempléni-hegység-területén, így a Komlóskán található házakat a néprajztudomány az északi magyar háztípusba sorolja. A szoba, pitvar, kamra beosztású lakóházak határozták meg egykoron a falu képét. A házak mögött az udvaron istálló, csűr, sertésól, kút alkotta a gazdasági épületeket.

A tájház beosztása a hagyományos szoba, pitvar és ól. Falazata gerendavázra épített sárral tapasztott paticsfal, zsúp­szal­mával fedett. Berendezése az 1900-as évek első évtizedét mutatja be. A lakóház legfontosabb helyisége a többfunkciós szoba. Ez a család élettere. Magyarországon csak itt a komlóskai tájház szobájában maradt meg eredeti formájában a kabolás kemence a mellé épített masinával. A kürtő a füstöt a pitvarbeli szabadkéményen keresztül vezette ki a szabadba.

A szoba berendezéséhez tartozik a két karos láda is, melyek 1888-ban ill. 1895-ben készültek Sátoraljaújhelyen, jellegzetes festett bútorok. A szoba közepén nagy fiókos asztalt, a két ablak között komódot, egyik ill. másik sarokban magasra vetett koronás végű 1895-ben, ill. egy alacsonyabbra vetett 1900-ben készült ágyat találunk még. Üvegpoharak, keménycserép csészék, sárospataki tálak, cseréplábas, drótozott szilke, öntöttvas fazekak idézik az egykori tulajdonosok használati tárgyait. Találunk itt feszületet, máriapócsi képet, szentképeket, világháborús emlékképet, családi képeket. A lakóház pitvarát fallal kettéosztották, a szabadkémény alatti részt tárolóhelyként, kamraként használták.

Komlóska, Rákóczi út 20, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!