Petőfi Irodalmi Múzeum Budapest

Petőfi Irodalmi Múzeum

A Petőfi Irodalmi Múzeum élményei érzékeltetik, hogy ,,Hordoznod kell a kultúrát, mert ez jelöli ki a helyed”!

A Petőfi Irodalmi Múzeum Budapesten a belvárosi Károlyi-palotában található, amely kiállítóhely, tudományos intézet, kutatóhely és könyvkiadó. 1954-ben alapították, jogelődje 1909-től a Petőfi-Ház. 1957 óta működik jelenlegi helyén, melynek célja a magyar irodalmi örökség minél teljesebb körű gyűjtése, feltárása, a klasszikus és kortárs magyar irodalom sokoldalú bemutatása és közvetítése.

A Petőfi Társaság által indított értékőrzés nem csak a Petőfi-kéziratok, könyvek és relikviák gyűjtésére terjedt ki, hanem megvásárolták Jókai Mórnak vejével, Feszty Árpáddal közös Bajza utcai házát, s a Ház így egyben Jókai emlékeknek és kultusznak is őrzője és ápolója lett. A Petőfi-Házat 1945-ben bombatalálat érte, a megmaradt gyűjtemény a Budapesti Történeti Múzeum kezelésébe került. A Petőfi-Ház az 1950-es évek elejétől Petőfi és Jókai mellett József Attilának és Ady Endrének a dokumentumait is gyűjtötte, ennek következtében kinőtte saját kereteit, ez a helyzet önálló Irodalmi Múzeum létrehozását tette szükségessé.

A gyűjtemény 1954-ben a József nádor 7. alá költözött, majd 1957-től a Károlyi-palotába, ahol a Múzeum nagyszabású Arany János kiállítással kezdte meg működését. Az új Múzeum gyűjtőköre igen szélessé vált, kiterjedt a hazai és határon túli magyar nyelven írott szépirodalomra, levelezésre, illetve irodalmi tematikájú tárgyi, képzőművészeti és hangzó dokumentumokra, később az emigráns sajtó, könyv- és kéziratgyűjtemény megalapozására, gyarapítására. A múzeum 1996–2000 között teljeskörű felújításon esett át, melyet építészeti, régészeti, művészettörténeti kutatások-feltárások előztek meg, számos belsőépítészeti, térkialakítási rekonstrukciót eredményezve.

A 2023-as Petőfi-emlékév kapcsán, a felújított épület átadására 2023 januárjában került sor, egyidőben az új állandó ,,Költő lenni vagy nem lenni”című Petőfi-kiállítás megnyitásával. Kalla Zsuzsa, a PIM gyűjteményi főigazgató-helyettese, a kiállítás kurátora beszámolt arról, hogy merészen szakítva a hagyománnyal, a kiállítás nem a kultikus, mindenki által ismert életrajzra épül, hanem olyan motívumok jelennek meg, amelyek kiemelt helyet foglalnak el Petőfi műveiben. “Arra voltunk kíváncsiak, hogy, hogyan indokolják a szövegek Petőfi üstökös pályáját” – magyarázta, hozzátéve, hogy az életmű témái és ezek korszakba ágyazottsága kerül a kiállítás fókuszába.

Az első térben Petőfi eredeti kéziratai, könyvei és a korszak grafikái, valamint a költő relikviái jelennek meg, majd a következő öt terem az életműé. A ,,Kötelék” című szoba a költő társas kapcsolatait, mutatja be. A nyilvánosság előtt botrányhősként megjelenő költő szoros emberi kapcsolatokat épít. Barátság, bajtársiasság, meghittség, szerelem hullámzik Petőfi társas kapcsolataiban. A ,,Róna terem” Petőfi és a romantika tájélményét vizsgálja, az ,,Otthon szekció” pedig mezővárosi, majd nagyvárosi környezetben, családi körben mutatja be, ahol érezhető, hogy változó közegét olykor szembeállítja. A ,,Rémek” című rész a romantikára jellemző borzongás, démonok és halálkultusz nyomait keresi az életműben, az ,,Áldozat terem” Petőfi önfeláldozásig vállalt közéleti, politikai tevékenységét követi végig, végül ,,az Erő” című egység a forradalmi cselekvés pillanataiban mutatja Petőfi alakját. A közönség számos multimédiás elem és adatvizualizáció segítségével kerülhet közelebb Petőfi Sándor életművéhez.

A Petőfi Irodalmi Múzeum minden kiállításához igényelhető tárlatvezetés magyar, illetve idegen nyelven. A tárlatvezetés díja magyar nyelven: 5000 Ft. A tárlatvezetés díja idegen nyelven: 6000 Ft.

Nyitvatartás: Hétfő kivételével minden nap: 10:00–18:00 óráig.

Jegyárak:

Teljes árú: 1600 Ft, Ifjúsági jegy 6-26 év: 800 Ft, Nyugdíjas jegy 62-70 év: 800 Ft, Családi jegy (1 felnőtt + 2 gyerek):  2200 Ft, minden további gyermek 500 Ft., Családi jegy (2 felnőtt+2 gyerek): 3300 Ft, minden további gyermek 500 Ft.

Petőfi Irodalmi Múzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!