Palóc Múzeum Balassagyarmat

Balassagyarmat, Palóc Múzeum, Palóc liget, Magyarország

A Palóc Múzeum állandó kiállításai a múzeumalapító Nagy Iván könyvtárát és dolgozó szobáját, valamint a régi palóc ember életútjának mindennapjait mutatja be.

Balassagyarmat Nógrád vármegyében, az Ipoly folyó bal partján található (Szlovákia felé határátkelőhely), melynek fő vonzerejét természeti környezete, a palóc néphagyományok, a számtalan műemlék és kulturális emlék jelenti. A település nevében hordja eredetét, ugyanis egyik honfoglaló törzsünk (Gyarmat) tagjai telepedtek meg itt, előtagját pedig legfontosabb birtokosairól, a Balassa családról kapta a 15. században. A magyar epika legnagyobb alakja Mikszáth Kálmán „Palócország fővárosának” nevezte a települést. A palócok egy rejtélyes eredetű etnikum, a mai Dél-Szlovákia és a Duna-Tisza köz északi részén élnek. Népművészetüket a 118 éves Palóc Múzeumban tekinthetik meg a látogatók.

A Palóc Múzeum a város szívében, a Palóc liget fáinak rejtekében áll, mely Wälder Gyula tervei alapján készült 1914-ben. A múzeum alapítása Nagy Iván történész nevéhez kötődik, aki nem csak anyagi hozzájárulásával, hanem nagyszámú gyűjteményével is megalapozta a múzeum létrejöttét.

A múzeum néprajzi gyűjteménye átfogja a vidék teljes paraszti kultúráját, ünnepeit és sorsfordulóit, valamint a palócság mellett a nógrádi szlovák és német betelepítésű falvak emlékanyagát is. A helyi adottságok figyelembevételével kiemelt témaköre a népművészet, azon belül is a viselet, a szőttesek, a pásztorművészet.

A Palóc Ház a Palóc Múzeum szomszédságában létesült, áttelepített épületekből álló szabadtéri múzeum. A fából készült lakóházat, istállót, pajtát Karancskesziből és Bocsárlapujtőről szállították ide. Az épületegyüttes jellegzetes palóc porta képét mutatja a 18 – 19. század fordulójáról. A berendezés egy több generációs nagycsalád életterét idézi, amely számos régies jegyet őrzött meg egészen a múlt század elejéig.

A látványtárban, a palóc etnokultúra kincsestárában több egyedi, különleges tárgy is megtalálható, ahol a palóc népművészet legszebb alkotásai mellett Madách Imréhez és Mikszáth Kálmánhoz kapcsolódó rekvizitumok és Balassagyarmat történetére vonatkozó tárgyak, dokumentumok láthatóak. A látogató a helyszínen betekintést nyerhet a múzeum digitális nyilvántartásába.

A Múzeum sokféle színes múzeumpedagógiai foglalkozással várja az óvodás, általános iskolás és középiskolás csoportokat. Kínálatukból honlapjukon választhat­nak.

Nyitvatartás: Kedd – Szombat 09.00 – 17.00-ig.

Jegyárak: Felnőtt, teljes árú jegy 1 600 Ft., Családi jegy 1 700 Ft.

Balassagyarmat, Palóc Múzeum, Palóc liget, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!