Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum Budapest

Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum

Az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum értékmentés mellett értéket teremt és különleges élménnyel gazdagít.

Az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum elődje 1877-ben Trefort Ágoston minisztersége idején nyitotta meg kapuit, melynek célja az Eötvös József-féle népoktatási reform (1868) gyakorlatba való átültetése volt. 1868-ban Eötvös József kezdeményezésére született meg a népiskolai törvény, ettől kezdve áll fenn Magyarországon a tankötelezettség. Az akkori Országos Tanszermúzeum ennek a népoktatási törvénynek a megvalósítását segítette elő azzal, hogy elsősorban az akkor legmodernebbnek számító iskolai taneszközöket mutatta be. 1922-ben a háború utáni anyagi nehézségek miatt az intézmény megszűnt. Csak 1958-ben kelt újra életre és előbb az Országos Pedagógiai Könyvtár, majd egy évtized múlva, 1968-ban a múzeum.

Az Országos Pedagógiai Könyvtár nyilvános, tudományos szakkönyvtár. A teljesség igényével gyűjti a magyar oktatáspolitikai, neveléstudományi, nevelés- és ifjúságszociológiai dokumentumokat, a magyar tankönyveket, az iskolai értesítőket, továbbá a hazai gyermek- és ifjúsági irodalmat. Az országban a legteljesebb idegen nyelvű pedagógiai szakkönyv- és szakfolyóirat-állománnyal rendelkezik. A könyvtár állományában mintegy 4800 kötet muzeális értékű régi könyv található, elsősorban pedagógiai szakkönyvek, tankönyvek és gyermekkönyvek.

A Pedagógiai Múzeumban, Kelet-Közép-Európa legnagyobb oktatástörténeti gyűjteménye található, melynek elsődleges feladata, hogy a magyar oktatás és nevelés intézményi és személyi történetét, több évszázad iskolakultúráját, muzeális értékű tárgyi emlékeit felkutassa, megőrizze és bemutassa.

Az Orbis Pictus – Szemléltetés az iskolákban állandó kiállítás rendezői, P. Bálind Márta és Munkácsy Gyula, a hazai neveléstörténet egyik legkevésbé kutatott területének bemutatására vállalkoztak. A címadó Comenius-mű az iskolai oktatás első képeskönyveként csupán egyetlen fejezetet képvisel a szemléltetés történetéből. Ezen a vizuális idézeten végigkövethetjük, hogy milyen jelenségek és fogalmak váltak az iskolai szemléltetés tárgyává, felépítve egy látható világ konstrukcióját.

A legrégibb tárgy egy úgynevezett “biztosegyensúlyú baba”, de látható az optikai eszközök közül a legkorábbi, az 1850-es évekből, a Duboscq-féle ívfényvetítő. A szem működési elvét a fiziológiai optika alapján egy szemmodell mutatja, de nem hiányozhat a “széplátó”, vagyis a kaleidoszkóp és a népszertű iker laterna magica, “a köd- vagy fátyolképekhez” való készülék. Az egyedi szemléltetőeszközök közül nem hiányozhat a korszak legfrissebb találmányai, mint például az Edison-fonográf, a Bell-telefon. Foglalatoskodhatunk alul- és felülcsapós vízikerekekkel, dinamókkal, spektroszkóppal, szalagos magnóval, school-computerrel.

A különböző generációk gyermekkorának megismerése segít elfogadni a másikat. Egy tér, ahol egykorúak leszünk, ezt az élményt nyújtja a Pedagógiai Múzeum, amely értékmentés mellett értéket teremt.

A meseszerű Tündérpalota eredetileg iskolaépület volt, amely 1909-11-ben épült Kőrössy Albert tervei alapján a Tisztviselőtelepi Állami Főgimnázium számára. Az átadási ünnepség után keresztelte el Gaál Mózes Tündérkastélynak, amely elnevezés az évek során Tündérpalotaként élt tovább. 1921-ben az intézmény felvette gróf Széchenyi István nevét, melynek jeles tanárai között tartjuk számon Gaál Mózest, az első igazgatót, és Babits Mihályt is. Nemcsak neves tanárai, de később híressé vált diákjai is voltak a Széchenyinek, ugyanis itt érettségizett többek között Rados Jenő építész, Kozma István birkózó, Hofi Géza humorista vagy a felnőttfilmesek körében hírnevet szerzett Kovács „Kovi” István.

Nyitvatartás:

Könyvtár: Kedd-péntek: 10-19 óra között, Szombat: 9-16 óra között,

Múzeum: Páros héten – Kedd-Péntek- 10:00 – 18:00-ig., Szombat- 10:00 – 14:00-ig.,  Páratlan héten – Kedd-Péntek-10:00 – 16:00-ig

Jegyárak: Felnőtt egyéni 700 Ft/fő, Felnőtt kedvezményes (62 és 70 év között, vagy: legalább két kiskorú gyermeket kísérő, egy vagy két szülő, illetve közeli hozzátartozó) 350 Ft/fő,  Ifjúsági egyéni (6-26 éves korig, 18 év felett személyigazolvány felmutatásával) 350 Ft/fő, Budapest-kártyával rendelkező felnőtt (20%) 560 Ft/fő,  Budapest-kártyával rendelkező gyermek 18 éves korig (20%) 280 Ft/fő,  Kedvezményes belépődíjat fizetnek az OPKM beiratkozott olvasói (50%) 350 Ft/fő. Egyéb kedvezmények igénybevétele, programok, információk a muzeum@opkm.hu oldalon érhetők el.

Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!