Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum Budapest

Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum rengeteg izgalmas történetet, élményt rejt.

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum a régi Óbuda központjában, Krúdy Gyula egykori házában, a Korona tér 1. szám alatt fogadja látogatóit. Az országos szakmúzeum, gyűjtőköre kiterjed a hazai kereskedelem, a vendéglátóipar, tudományos feldolgozására és rendszerezésére, bemutatására, a közművelődést segítő hasznosítására,  valamint a turizmus, idegenforgalom történetének kulturális javaira.

A gasztronómia-történeti múzeumok létrehozásának gondolata a 19. század végétől követhető nyomon. Glück Frigyesnek (1858-1931), a magyar szálloda- és vendéglátóipar egyik vezető képviselőjének magángyűjteménye mellett, az I. világháború után a Szállodások és Vendéglősök Ipartestülete vendéglátóipari felszerelésekből, ét- és menülapokból, fényképekből álló, jelentős gyűjteményt őrzött egy létesítendő múzeum részére.

Fővárosunk egyik legérdekesebb múzeuma, 1966-ban létrejött – a világon máig egyedülálló – országos gyűjtőkörű intézmény a világörökség részét képező budai várnegyedben, az utcának nevet adó egykori Fortuna fogadó patinás épületében kezdte meg működését, majd számos viszontagságon, helyváltoztatáson ment keresztül, míg 2011 őszétől egy igazán hozzá méltó épületben, az óbudai Krúdy-házban rendezkedett be.

A múzeum gyűjteményének gerincét a kereskedelmi tárgyi gyűjtemény adja, ahol cégérek, cégtáblák, üzletberendezések és felszerelések, munkaeszközök és mérlegek, a kereskedelmi adminisztráció tárgyi eszközei, áruminták, árudobozok és üvegek, emlék- és reklámtárgyak stb. alkotják. A dokumentációs gyűjtemény tartalmaz okmány- és irattári jellegű anyagot, üzletkönyveket, számlákat, árjegyzékeket. Reklámnyomtatványai (plakátok, számolócédulák, szórólapok)

A vendéglátás-történeti gyűjteményekben helyet kapnak az éttermi és cukrászati termelés és értékesítés berendezési, felszerelési tárgyai, munkaeszközei. A tálaló-, evő- és ivóeszközök között azok a példányok képviselnek különös szakmatörténeti értéket, melyek egy-egy vendéglátóhely (kávéház, cukrászda, szálloda stb.) emblémáját viselik magukon. A dokumentációs gyűjtemény legnépesebb csoportját az étlapok és menülapok alkotják. Megismerhetjük hol és hogyan töltötte szabadidejét a városi polgár, megelevenedik egy korabeli szálloda, egy kávéház és egy étterem, továbbá egy cukrászda cukrászműhellyel és egy középpolgári család komplett otthona.

Látványraktárában ritkán, vagy már egyáltalán nem használt bolti segédeszközök, régi árucikkek, reklámtárgyak, különleges dobozok, a király tejszínes üvege az egyik tároló sorban, táncrend, csizmahúzó, bajuszsütővas, sörszámláló, krampampulis pohár, várja a látogatót.

A két nagy állandó kiállítás mellett Krúdy Gyula hajdani lakásának két szobájában alakították ki az író életének meghatározó színtereire emlékező tárlatot, ahol az író élete utolsó három évét töltötte. Az egyikben az albérleteket, olcsóbb vagy jobb szállodákat, átmenetinek bizonyult polgári otthonokat mutatják be, amelyek a fővárosba költözésétől, 1896-tól  1933-ig keretet adtak a hétköznapjainak. A másikban pedig azokat a vendéglátóhelyeket, amelyeket szeretett, törzsvendégként látogatott, és műveiben is megörökített.

Gyűjteményük rengeteg izgalmas történetet, élményt rejt magában, amit sok-sok játékkal és programmal, miden korosztály számára a Múzeumpedagógiai foglalkozások keretében segítenek felfedezni.

Nyitvatartás: Kedd-Vasárnap 10:00-18:00-ig.

Jegyárak: Felnőtt 1800 Ft., diák (6 év felett és 26 év alatt) 1200 Ft., nyugdíjas (62 év felett és 70 év alatt) 1200 Ft.,
családi (két felnőtt és legfeljebb három 6-18 év közötti gyermek) 5000 Ft., 6 év alatti gyermek, 70. életévét betöltött személy belépése ingyenes.

Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!