Kenyérmúzeum-Komárom

Monostori Erőd Kenyérmúzeum

A Kenyérmúzeumban a kenyérsütés történetét ismerhetik meg az érdeklődők és az is kiderül, hogy mi a fumu és a komiszkenyér.

A komáromi erődrendszer, a magyarországi oldalon három erődből áll, ezek közül a Monostori Erőd az, amelyben hagyományos és interaktív elemekből összeállított tárlat tekinthető meg.

A Monostori Erőd építésének munkálatai 1850-1871-ig tartott, a Bécset védő komáromi erődrendszer egyik utolsó elemeként, mely 100 éven át szolgálta a Magyar Honvédséget. A szovjetek távozás után megszűnt katonai szerepe és az épületet műemlékké nyilvánították. A gondosan faragott kövekből épült, földsáncokkal védett, földalatti kazamatákkal átszőtt erőd 14 épületrészből és 640 helyiségből áll, mely építészetileg egy remekmű, ami a ma emberét is lenyűgözi.

Igazán izgalmas látnivaló a Monostori Erőd egykori katonai pékségének magtári részében található Kenyérmúzeum, amelyet a Magyar Pékek Fejedelmi Rendje hozott létre 2003-ban, ahol a kenyérsütés történetét ismerhetik meg az érdeklődők. A tárlat több teremből áll, ahol a régi eszközöket lehet megtekinteni, amelyek segítségével a háziasszonyok az 1950-es évekig készítették a kenyeret.

A tárlaton ipari laboratóriumi eszközöket is lehet látni, melyeket a kis-, vagy éppen a nagyiparban használtak, de megtekinthető itt kézimalom is, amelyhez hasonlókat már az időszámításunk előtti nyolcadik században is használtak az emberek. Különféle mérőeszközök is láthatóak a tárlaton, mint például a szakajtós kosár, vagy a fateknő.

Maga a pékség az első világháborúig működött. Készült itt úgynevezett komiszkenyér is, mely valójában egy katonai, sötét színű, igen tartós kenyér, de megtekinthetőek az egyes tájegységeken kedvelt péksütemények is, mint a Dél-Alföldről származó és ott népszerű paprikás, vagy rántásos kalács, a hájas kalács, de kiderült az is, a kürtőskalács az Észak-Alföldről terjedt el. Nyugat-Magyarországról származik a rábaközi perec, a hőkön sült perec és a fumu, amely egy különleges, baba formájú kalács, amelyeket általában a keresztelőkre készítettek el.

Nyitvatartás: 
Március 1-től november 14-ig minden nap 9.00-18.00 óráig. November 15-tól február 28-ig, minden nap 8.00-17.00 óráig.

Jegyárak: Felnőtt: 1600 Ft, Diák/Nyugdíjas: 1200 Ft, Családi jegy: 3400 Ft
6 éven aluliaknak ingyenes. Az erőd udvara is csak érvényes belépőjeggyel látogatható.

Monostori Erőd Kenyérmúzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!