Kékfestő Múzeum Pápa

Kékfestő Múzeum

A Kékfestő Múzeum több mint 5000 darabból álló gyűjteménye a magyarországi kékfestés tárgyi örökségét foglalja magába.

A pápai Kékfestő Múzeum Magyarország egyetlen kékfestő múzeuma, de Európában is egyedülálló ipartörténeti emléknek számít. A Múzeum őrzi, gyűjti az egykori üzem tárgyi emlékeit, ahol a látogató megismerkedhet a bonyolult eljárás titkaival.

A céget alapító Carl Friedrich Kluge 1783-ban a szászországi Sorauból érkezett Magyarországra és Sárváron alapított kékfestő műhelyt, majd 1786-ban költözött át Pápára és ott a ma is álló épület helyén hozta létre üzemét. Mielőtt Kluge Sárvárra érkezett volna, számos német, svájci és osztrák városban megfordult és igen sok szakmai tapasztalatot gyűjtött. Fia, Kluge Károly követte apja példáját, ő is nagyon sokfelé járt Európában és 1809-ből származó mintakönyvében 72 textildarabkából álló gyűjteményt állított össze a készítésükhöz szükséges receptekkel együtt. Az üzemet több generáció működtette a családban egészen 1956-ig. Ezután az épületet és eredeti berendezését műemlékké nyilvánították és állami támogatással 1961–1962-ben helyreállítva múzeummá nyilvánították.

Állandó kiállítása bemutatja a Kluge család történetét, a kékfestés technikai részleteit, amely három kiállítótérben – a perrotine-, a tarkázó-, és a labor szobában – valósult meg. A több, mint 250 éves, három szintes szárítóépületben a tárlatvezetés által megelevenedik az egykori műhely. A megmaradt géppark is említésre méltó, hiszen hiánytalan állapotban tekinthető meg az 1912-ben gyártott híres bécsi Hoffmeister cég gőzgépe és a pincében található, európai szinten megint csak egyedülálló lójárgányos mángorló. Ízelítőt kaphatnak még a látogatók a magyarországi aktív műhelyek és az egykori mesterek munkáiból.

A szárítópadláson Bódy Irén Munkácsy Mihály díjas iparművész művei láthatóak, egyedi tervezésű, a kékfestő mintakincsét új elgondolásban megjelenítő kárpitjai. E tárlat a művésznő 40 éves alkotói pályáját és művészi alakulásának egyes állomásait mutatja be művein keresztül. Életművét a múzeumnak adományozta.

Kiállításaik tárlatvezetések keretén belül látogathatók. A vezetések szezontól függően félóránként, óránként indulnak, időtartamuk kb. 45 perc. Az első vezetés nyári szezonban 10.00-kor, az utolsó 17.00-kor indul, téli szezonban 9.00-kor, illetve 16.00 órakor.

A múzeum Virtuális kiállításra hívja látogatóit, mely az állandó kiállítások témáit egészíti ki, plusz érdekes információkkal gazdagítja. Megismerkedhetünk az egyes tárgyakkal, eszközökkel, ízelítőt kaphatunk a műhely egykori hangulatából.

A műhelybejárás élményével magunk is megélhetjük az alkotás élményét: mintázhatunk, megtervezhetjük, elkészíthetjük kékfestő mintával pólónkat, kendőnket, táskánkat. A múzeum különleges élményt adó tárlatvezetésén megtudhatja még, hogy…

  • Mi is az a pap?
  • A papnak mi köze van a sasiládához?
  • Hol van a küpa-szoba?
  • Miben tárolták az indigócsávát?
  • Hogyan őrölték az indigót?
  • Mi célt szolgált a csillagráf?
  • Minek a része a pámoló?

Nyitvatartás: Április 1. – október 31. hétfő kivételével naponta 10.00 – 18.00 óráig., November 1. – December 31., Február 1. – Március 31. hétfő, kedd kivételével naponta 9.00 – 17.00 óráig.

Jegyárak: Teljes árú jegy: 2.700,- Ft/fő., Kedvezményes jegy: 1.700,- Ft/fő., Családi jegy 2+1: 6.000,- Ft., Családi jegy 2+2: 6.600,- Ft., Kiegészítő gyermekjegy: 1.300,- Ft/fő., Tárlatvezetési díj: 700,- Ft/fő., Kombinált belépő is vásárolható, amely Kékfestő Múzeum –Esterházy-kastély látogatására jogosít.

Kékfestő Múzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!