Holokauszt Emlékközpont Budapest

Budapest, Holokauszt Emlékközpont, Páva utca, Magyarország

A budapesti Holokauszt Emlékközpont az Emlékezés Háza, az áldozatokkal való együttérzés színhelye, ahol a “Múlt a Jövőnek üzen”…

A  Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékhely, vagyis a budapesti Holokauszt Emlékközpont nemzeti intézményünk, Magyarország Kormánya által életre hívott létesítmény. A Páva utcai zsinagóga mellett felépült múzeum és egyben emlékhely, a magyarországi zsidó holokauszt eseményeit dolgozza fel és állítja ki.

Az intézmény tudományos, oktatási és kulturális központ. Interaktív állandó és különleges időszaki kiállításokkal, élményközpontú múzeumpedagógiai programokkal, kulturális rendezvényekkel várja a látogatókat. A magyar nyelven kívül még négy nyelven folyik tárlatvezetés, rendszeresen rendeznek speciális, tematikus tárlatlátogatásokat. A modern épületegyüttesbe szervesen kapcsolódó Páva utcai zsinagóga autentikus hely, egykor Budapest második legnagyobb zsinagógája volt.

Budapesti Holokauszt Múzeum a magyar zsidóság gettóba zárásának hatvanadik évfordulóján, 2004. április 16-án nyitotta meg kapuit, első megrendítő kiállításával az Auschwitz Albummal. Az auchwitzi haláltáborban készült fotókat Jakab Lenke (Lili Jakob) találta meg 1945 áprilisában a Dora-Mittelbau-i koncentrációs táborban, közvetlenül annak felszabadulása után. Az album mintegy 200 olyan fotót tartalmazott, amely a gázkamrák felé tartó halálraítélteket, a munkaképesek sorsát, de a zsidóktól elrabolt javak feldolgozását, sőt még a krematóriumok előtt gyanútlanul várakozó áldozatokat is megörökíthette.

Állandó kiállítása a „Jogfosztástól népirtásig”, 2006. február 21-től  látható, amely a magyarországi holokauszt történetét mutatja be. A kiállítás vezérmotívuma az állam és az állampolgár viszonya. 1938-tól a magyar állam fokozatosan megfosztotta polgárainak egy meghatározott csoportját mindattól, ami az embert emberré teszi: jogaitól, javaitól, szabadságától, emberi méltóságától és végül puszta életétől.

A kiállítás nem kronologikusan ábrázolja az eseményeket, egyes témák egyik központi eleme a valós családi és személyes történetek sorozata. Mire a befejező terembe érünk, a falon futó, az életeket jelző vonalak elfogynak, a bevezető teremben megjelenő személyes tárgyak eltűnnek. Innen vezet az út az emlékezés és gyász terébe, a zsinagógába. Az elpusztított közösségek emlékét a meggyilkolt egyénekét az üvegpadokon elhelyezett portrék őrzik. Itt kapott helyet az embermentők tere is, azt kívánja bemutatni, hogy történelmünk egyik legsötétebb órájában sok százan siettek az üldözöttek segítségére.

A Páva utcai zsinagóga az állandó kiállítás zárótere, benne az embermentőkről és a túlélőkről elhelyezett installációkkal, karzatán álló üvegfalak meditációs terében zárul.

Az Emlékezés Házának küldetése a holokauszt túlélőinek, leszármazottainak és szervezeteinek találkozóhelye, tevékenységük támogatója legyen. Segítse a történelmi együttélés és az üldöztetés Kárpát-medencei történéseinek, erkölcsi tanulságainak feldolgozását, korszerű, igényes és következetes oktatását. Tanúsítsa, hogy a magyar nemzet felelősen szembenéz múltjával.

Múzeumpedagógiai programok: a holokauszt történetét bemutató állandó és időszaki kiállítások tárlatvezetése mellett modulszerűen összeállítható, korcsoporthoz igazodó, térítésmentes foglalkozásokat ajánlanak a 12-18 éves korosztálynak. Foglalkozásaik négy nagyobb egységre bonthatók: rendhagyó történelemórák, rendhagyó irodalomórák, tolerancia foglalkozások, illetve kifejezetten általános iskolás alsó tagozatos diákoknak kidolgozott foglalkozások. Ezek mindegyikét igény (kor valamint tudásháttér) szerint a csoportokra szabják.

Felelős tervezője Mányi István, belsőépítésze Szenes István és Gergely László, táj- és kertépítésze Török Péter voltak. Az Ybl-díjas építészek, valamint Gergely László Ferenczy Noémi-díjas belsőépítész. A tervezés során a földrengések okozta épületi elmozdulásokat igyekeztek utánozni, amivel a holokausztra, mint a magyarországi zsidók földrengésére kívántak reflektálni. Az épület falai szándékosan szabálytalanok, a páva utcai homlokzata középen „V” alakban beugrik, a bejárat is itt került kialakításra. A Budapesti Holokauszt Múzeum, átadásakor megkapta Budapest Építészeti Nívódíjat (2004), majd 2005-ben a Pro Architectura díjat, valamint az Építőipari Mesterdíjat, 2006-ban pedig a Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíjat.

Nyitvatartás: Hétfő: Zárva, Kedd- vasárnap: 10:00 – 18:00-ig.

Jegyárak: Felnőtt egyéni belépőjegy: 2400 Ft/fő,  Kedvezményes egyéni belépőjegy: 1300 Ft/fő, Felnőtt csoportos belépőjegy: 1 700 Ft/fő (10 fő felett),

Budapest, Holokauszt Emlékközpont, Páva utca, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!