Erkel Ferenc Emlékház Gyula

Erkel Ferenc emlékház

Az Erkel Ferenc Emlékházban tisztelettel adózhatunk a nemzet nagy zeneköltője előtt, ahol világszínvonalú gyűjtemény tekinthető meg.

Gyula az Alföld délkeleti részén, az ország legtisztább vizű folyója a Fehér-Körös bal partján található. Évszázadok emlékei, Erkel Ferenc, az Almásyak, a Wenckheimek öröksége, a Körösök völgye természeti csodái, ízek, illatok, virágok és vendégszeretet várja az idelátogató. A város sok parkjával, fürdőváros jellegével, hangulatos utcáival, valamint műemlékeivel, jelentős turisztikai célpont.

Ebben a csodálatos városban született, 1810. november 7-én Erkel Ferenc, az egyik legnagyobb magyar zeneszerző, a nemzeti opera megteremtője, a Himnusz zeneszerzője, akinek a szülőháza ma múzeum. Az emlékház mai formáját 1830 végére nyert el, ahol az Erkel család 1808 és 1841 között élt.

Az állandó kiállítás Erkel Ferenc életét és munkásságát, valamint a hozzá és családjához kapcsolódó relikviákat mutatja be, valamint portréja mellett az életének főbb állomásait. A látogató meghallgathatja Európa himnuszait és a magyar himnuszpályázat részleteit az érintőképernyős terminálokon. Továbbhaladva az európai zene termébe jutunk, ahol a nagyhírű kortársak portréi között kapott helyet az úgynevezett Erkel-látcső, melyen a zeneszerző élete képekben követhető nyomon.

A 19. századi osztályteremben a falak mellett egyrészt Gyula oktatástörténetével, másrészt az Erkel család történetével, illetve az Erkelek munkásságával ismerkedhet meg az érdeklődő. A következő egység a zeneszerző életművét bemutató „Erkel-terem”, mely elsősorban a mester operáit és a himnuszt állítja a központba. Itt kaptak helyet a legbecsesebb gyulai Erkel relikviák, Erkel Ferenc személyes tárgyai: pipája, dohányzacskója, sétabotja, mandzsetta gombjai, tintatartója, papírvágó kése, karmesteri pálcája és utazásai során használt néma zongorája. A terem közepén láthatóak a kitüntetésekként kapott serlegei és egyéb dísztárgyai.

A kiállítás következő része az Erkelek egykori gyulai otthonát idézi egy három helyiségből álló reformkori lakásenteriőrrel, a biedermeier bútorokkal berendezett hálószobában, szalonban valamint a népies konyhában több Erkel relikvia is megtalálható. A szalonban Erkel sakktevékenységét is megismerheti a látogató, sőt egy digitális sakkasztalon le is játszhatja a mester egykori sakkfeladványait.

A kiállítás utolsó egysége a 10–12 fő befogadására alkalmas vetítőterem, melyben Erkel életéről, illetve műveiből készült filmrészleteket nézhetnek meg az érdeklődők.

A kiállításhoz kapcsolódik egy udvari kiállítótér is, az „Erkel-promenád”, ahol Erkel Ferenc munkásságát követhetik végig a korabeli Erkel hangverseny és operaplakátok reprodukciói által. Az udvar úgy lett kialakítva, hogy alkalmas legyen például kamarakoncertek rendezésére.

Erkel Ferenc szobra a Százéves cukrászda előtt, az Erkel téren található, melyet 1896. június 26-án avattak fel, alkotója Kallós Ede volt. Az Erkel tér 2020-ban megújult, melynek egyik különleges része a szobor körüli kövezetbe ültetett világítás, ami a magyar himnusz kottáját, hangjegyeit jelképezi.(Forrás: Erkel Ferenc emlékház)

Nyitvatartás: Hétfő-Vasárnap 10.00-18.00-ig.

Jegyárak: Felnőtt 1800 Ft/fő, Gyulai diákjegy 350 Ft/fő, Kedvezményes 900 Ft/fő legalább két 18 éven aluli gyermek kísérője (max. 2 fő közeli hozzátartozó), Térítésmentes: 6 év alatt és 70 év felett, valamint pedagógusoknak.

Erkel Ferenc emlékház

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!