Duna Múzeum Esztergom

Duna Múzeum Magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Múzeum

A Duna Múzeum “Vízeum” kiállítása 2020-ban elnyerte az Év Kiállítása címet, majd 2021 májusában az Év Európai Múzeuma díj különdíjában részesült.

Az Esztergomban található Duna Múzeum, a Környezetgazdálkodási Intézet fenntartásába kerülve viseli a Magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Múzeum nevet. Az országos gyűjtőkörű szakmúzeum fenntartója 2014. január elsejétől az Országos Vízügyi Főigazgatóság.

A múzeum egyedülálló gyűjteménnyel rendelkezik, amely a magyar vízügy és vízgazdálkodás történetével kapcsolatos tárgyakat és dokumentumokat gyűjti. Saját gyűjteményének gondozása mellett a kezdetektől szakmai segítséget nyújt a területi vízügyi igazgatóságok által fenntartott vízügyi emlékhelyek, műszaki műemlékek és gyűjtemények nyilvántartásához, kezeléséhez, szakszerű működtetéséhez.

A múzeum 1980. október 30-án nyílt meg „A Duna és a magyar vízgazdálkodás története” című állandó kiállítással, Esztergom belvárosában, az egykori főkáptalan épületében. A folyamatos felújítások, fejlesztések miatt időnként a kiállítást bezárták, de megújult belső innovatív tereiben 2001. október 9-én újra megnyitották a nagyközönség előtt a Víz-idő című interaktív állandó kiállítással. 2006-ban, a víz világnapján fogadták a százezredik látogatót.

Vízeum címmel nyitotta meg, 2019 októberében harmadik állandó kiállítását, amely hagyományos és modern technikákat ötvözve mutatja be a víz életünkben betöltött szerepét. Megjelenik benne a vízgazdálkodás múltja, jelene, a víz erejének felhasználása, a folyók szabályozása, de nem marad ki a hajózás, fürdőzés, az ásvány- és gyógyvizek, a szódavíz, sőt, a Balaton története sem, valamint felújításra, átalakításra került a gyerekeknek szánt vizes játszószoba.

A Látványtár új dimenziókat nyit, megismerésre sarkall, lehetőséget teremt az önálló felfedezésre, de közös élményekkel is gazdagodhatunk. Ilyen például az üvegpadló alatt található tárgyegyüttes, amelynek egyes darabjai eredetileg is a padlószint alatt voltak használatosak. Ilyenek az ó- és középkorból származó vízvezetékcsövek vagy 20. század elején elterjedt vízórák.

A Múzeumpedagógiai foglalkozások szorosan kapcsolódnak múzeum mindennapjaihoz, ahol a gyerekek, fiatalok többféle nézőpontból szerezhetnek ismereteket a vízügyről, vízről. Például a kicsik molnárképző „tanfolyamon” vehetnek részt, vagy a nagyító alatt sok érdekes részlet is feltárul arról, hogy mi van a vízben, vagy megnézhető mi a „Szemetes kosarunk”tartalma, illetve keressük a választ, hogy milyen mesterség a pákászat? Mit fog a csíkász, a rákász? Ki az a nadályos ember?

A Múzeum elnyerte az Év Múzeuma (2001) és a Családbarát Múzeum (2005) díjak mellett az Európai Múzeum Fórum (European Museum Forum) különdíját is 2003-ban.

Nyitvatartás: Hétfő 9-17 óráig, Kedd ZÁRVA, Szerda 9-17 óráig, Csütörtök 9-17 óráig, Péntek 9-17 óráig, Szombat 9-17 óráig,
Vasárnap 9-17 óráig,

Jegyárak: Teljesárú belépőjegy 1400 Ft/fő, Kedvezményes vagy Családi belépőjegy 700 Ft/fő  (6 éves kortól/ 62 éves kor felett)  Csoportos felnőtt jegy 1000 Ft/fő, Múzeumi óra, foglalkozás 400 Ft/fő

Duna Múzeum Magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Múzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!