Damjanich János Múzeum Szolnok

Szolnok, Damjanich János Múzeum, Kossuth tér, Magyarország

A Damjanich János Múzeum küldetése, hogy az idelátogató turisták megismerjék a megye történetét, természeti és kulturális gazdagságát, művészeti örökségét az Alföld szívében.

Jász-Nagykun- Szolnok megye életében kiemelkedő kulturális szerepet tölt be a Damjanich János Múzeum, amely már két alkalommal nyerte el az „Év Múzeuma” címet. Az intézmény a város főterén, gyönyörű környezetben várja az itt és a környéken élőket, valamint a  Szolnokra érkező látogatókat.

A Kossuth téren álló klasszicista épületet eredetileg „Magyar Királyi Szállónak” építtette Obermayer Lajos. A városi múzeum 1933-ban alakult, mely 1952-ben költözött jelenlegi helyére, amely ugyanettől az évtől kezdődően viseli a szolnoki csata legendás hősének, Damjanich János honvédtábornoknak a nevét. 1962-től a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok Igazgatóságának központja.

Itt őrzik a megye teljes régészeti, képzőművészeti és a legnagyobb néprajzi, történeti gyűjteményét. A gyűjtő- és kiállító tevékenység mellett komoly kutatómunka folyik az intézményben. Nyaranta a hangulatos díszudvar ad helyet a szabadtéri kulturális programoknak.

Állandó kiállítások

Élők háza – holtak hazája: a régészeti tárgyakon keresztül igyekszik bemutatni a megyében előforduló összes régészeti korszakot az őskőkortól kezdve a török korig bezárólag. A múzeumpedagógiai foglalkoztató sarok az ifjabb korosztály számára nyújt szórakozást, amely a kiállításban elhelyezett információs pultokon érhető el.

A Jászkun kapitányok nyomában: a látogatók jelképesen azt az utat járják be, amelyiket a több évszázaddal ezelőtt hazánkba érkező kunok és jászok megtettek. A belépéskor kun kaftánt ölthetnek magukra a vendégek.

Mesterségek művészete: a megye népművészetét meghatározó népművészeti ágakat mutatja be, a fazekasságot és a szűcsmesterséget. Nemcsak a mesteremberek által készített tárgyak, hanem a munkafolyamatok is nyomon követhetők.

Népélet a Közép-Tisza vidékén: a századforduló paraszti kultúráját mutatja be, a korszak tárgyaival, a tárgyak környezetével a hagyományos parasztház elrendezésben. Bemutaja a halászat, a vessző-, sás- és gyékényfeldolgozást.

Szolnoki Képtár: ahol nemcsak saját, hanem Szolnokon korábban dolgozó művészk alkotásait is bemutatják. A Szolnoki Képtár a felújított múzeumépület I. emeletén tíz teremben látogatható.

Mednyánszky László első világháborús képei: Az itt látható műveit a bécsi hadügyminisztérium által létrehozott Kriegspressequartier, azaz a Sajtóhadiszállás kötelékébe kerülve készítette. Az ország legnagyobb Mednyánszky-gyűjteményét Barcsay Jenő műgyűjtő adományozta a múzeumnak.

Vasziliádisz Anesztisz gyűjtemény: “Mesélő dobozok” címmel rádió-televízió gyűjtemény tekinthető meg. A 250 db-os gyűjtemény a néhai Vasziliádisz Anesztisz magángyűjteménye, de nem csak ezeket a készülékeket láthatja a látogató, hanem a rádió és televízió szereléséhez használt alkatrészeket, a gyári és saját készítésű mérőműszereket, szerszámokat.

A díszes épületben található múzeum interaktív tárlatokkal, múzeumpedagógiai órákkal, családi rendezvényekkel, kézműves foglalkozásokkal és időszaki kiállításokkal is várja a látogatóat,

Időszaki kiállítás

Különös és Groteszk – Sváby Lajos emlékkiállítása: emlékkiállítás október 14-én 16 órakor kerül sor az Időszaki kiállítások termében. A kiállítás a tavaly elhunyt Kossuth-díjas Sváby Lajos festőművésznek állít emléket. A neoexpresszionista festőművész bár alkotóéveinek jelentős részét Budapesten töltötte, számos szállal kapcsolódott Szolnokhoz.

A kiállítást megnyitja: BUKTA Norbert festőművész
Személyes köszöntő: SVÁBY András
A kiállítás koncepcióját ismerteti: KÉPIRÓ Ágnes művészettörténész, a tárlat kurátora

A kiállítás 2021. november 14-ig látogatható.

A régészek, történészek, néprajzkutatók, múzeumpedagógusok nagy örömmel fogadták Zokni(kutya) visszatérését, amely az intézmény kabalájává lépett elő  „A kezdet mindig a kíváncsiság, ebből fejlődik ezután a tudás vágya.” Ez a mondat találóan jellemzi a történetet, mely a főszereplő szemével és rácsodálkozásával mutatja be Szolnokot, ahol van még bőven látnivaló.

Nyitvatartás: Hétfő: szünnap. Kedd – Vasárnap: 9-17 óráig

Jegyárak: 

Díjtalanul látogathatják a muzeális intézményeket az alábbi személyek: a kiskorúak 6. életévük betöltéséig, a fogyatékossággal élők, valamint kísérőik (jogosultanként legfeljebb egy fő); amennyiben 70. életévüket betöltötték; közoktatásban dolgozó pedagógusok, illetve felsőoktatásban foglalkoztatott oktatók;

Felnőtt jegy: 500 Ft,
Kedvezményes jegy (diák, katona, nyugdíjas 65 év alatt) 250 Ft,
Csoportos jegy legkevesebb 10 fő esetén 250 Ft/fő,
Felnőtt „Korzó” jegy* 600 Ft
Kedvezményes „Korzó” jegy* 300 Ft,                                                                                                                                                                     * „Korzó” jegy – A Damjanich János Múzeum egy kiállítása és a Szolnoki Galéria együttesen

Szolnok, Damjanich János Múzeum, Kossuth tér, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!