Bodrogközi Múzeumporta Cigánd

Bodrogközi Múzeumporta

A Bodrogközi Múzeumporta a térség legnagyobb néprajzi tájmúzeuma, mely 2015-ben elnyerte az év kiállítása és az év múzeuma díjat.

Cigánd Észak-Magyarországon, a Bodrogköz legnagyobb települése. Itt található a II. Rákóczi Ferenc híd, mely Kékcse és Cigánd között köti össze Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyét. A Magyarországhoz tartozó Alsó-Bodrogköz és a Szlovákiához tartozó Felső-Bodrogköz, valaha egy összefüggő természeti és néprajzi tájegységet alkotott, melynek a központja Királyhelmec volt. Ma a Felső-Bodrogköz központja továbbra is Királyhelmec, még Alsó-Bodrogközé Cigánd. A két Bodrogköz, mindkét országban a legszegényebb régiók közé tartozik és a múltban is a nehéz sorsú vidék volt. Ennek oka, hogy a zempléni síkon a folyószabályozás előtt, a kanyargó Tisza, Bodrog, Latorca, Laborcz, Ondava és Tapoly folyók tavasszal szinte tengerré változtatták a Bodrogköz sík területét.

A bodrogközi Cigándon található a Bodrogközi Múzeumporta, amely a 2000-ben alapított Cigándi Falumúzeum kibővült intézménye, melynek alapját, a 2000 darab néprajzi tárgyat, Vargáné Dócs Valéria lokálpatrióta gyűjtött össze. Ma a Bodrogközi Múzeumportán egy rendkívül színvonalas kiállítás segítségével ismerkedhetünk meg a Bodrogköz történelmével, természetföldrajzi és néprajzi sajátosságaival, a régió sorsfordító eseményeivel, az itt élők mindennapjaival, népi kultúrájával.

A Múzeumporta szőttesházában a bodrogközi népművészet textil és kender feldolgozású tárgyát tekinthetjük meg. A helytörténeti tárlaton megismerkedhetünk a város történetével, nagyjaival, informálhatunk a folyószabályozásról. A múzeumban természetesen a tisztaszoba is helyet kapott, mely az 1920-as évekből való. Láthatunk régi sátoraljaújhelyi festett bútorokat, festményeket, régi családi fényképeket, mázas cserépedényeket és a mindennapi élet tárgyait. A pitvarban egy igazi kemencét is találunk.

Másfél évtized alatt az alábbi egységek jöttek létre, és jelenleg is formálódnak: 1. Tájház (a Falumúzeum első épülete), 2. Sőregi-ház (állandó néprajzi kiállítás), 3. Basa-féle lakóház (vendégfogadás és vendéglátás céljait szolgáló, felújított parasztház), 4. táncpajta, 5. piactér, 6. őrtorony, 7. játszótér, 8. látványkemence, 9. csűr, 10. nyári konyha, 11. gazdasági épület (több funkciós a vendégfogadáshoz), 12. gazdasági udvar (rekonstruált ólakkal, méhessel és egykori halászházzal).

Rendezvényeik igen sokrétűek, ahol a látogató részt vehet a Zöldágjáráson, a Bélesfesztiválon és pajtarendezvények programjain. Egész éven át biztosítanak kézműves foglalkozásokat farsangi időszaktól kezdve az Adventi ünnepkörrel bezárólag. Jelenleg igazi oktatóközpontként működik a Múzeumporta, ahol a Bodrogköz kulturális közösségi központjaként, népi hagyományokra épülő széles programkínálatukból válogathatnak az egyéni és csoportos látogatók.

Nyitvatartás: Kedd-Péntek 9-16-ig, Szombat 10-16-ig, Vasárnap 10-15-ig

Jegyárak:  Felnőtt (teljes árú) – 2000 Ft/fő, 6 – 26 év közötti diákok (érvényes diákigazolvány felmutatása mellett), 62 – 70 év közötti nyugdíjasok (kedvezményes) – 1000 Ft/fő, Nagycsaládos (2 szülő+2 vagy több gyermek) – 4000 Ft, 6 év alatti és 70 év felett, pedagógusok és múzeumi, könyvtári és levéltári dolgozók, fogyatékkal élők (személyenként egy kísérővel) – ingyenes. Sétálójegy – 700 Ft/fő.

Bodrogközi Múzeumporta

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!