Vasvári domonkos kolostor

9800 Vasvár, Kossuth u. 1.

A középkori eredetű vasvári domonkos templom és kolostor épületegyüttese ma részben egyházi, részben világi célokat szolgál.

A vasvári domonkos kolostor Magyarország legrégebbi ma is álló kolduló rendi – domonkos, ferences, ágostonos – kolostora, s mint ilyen egyedüliként őrizte meg ezen rendek legkorábbi, 13. századi építészeti stílusát. A templom külső homlokzatai párkánymagasságig, a déli és nyugati kolostorszárnyak emeletmagasságig őrzik a középkori falakat. Az épület egyedi eleme a 17. századi ágyútorony, az ún. Sárkán-torony, amely a török korban épült, amikor az elhagyott kolostort végvárrá alakították. Az épületegyüttes a 18. században egyszerű barokk külső és belső kialakítást kapott, a templom berendezése jórészt 18-19. századi, melyből kiemelkedik a 18. század végéről származó rokokó Mária-kegyszobor.

A templom és a kolostor utolsó nagy átalakítására 1941-42-ben került sor, amikor a rend a ház alapításának 700. évfordulóját ünnepelte, akkor készült a templombelső ma is látható díszítőfestése. Az 1980-as évek műemléki kutatásai után a templom- és kolostor-együttes egységes, a középkori elemeket hangsúlyozó helyreállítása és közösségi-kulturális célú hasznosítása 2000-ben, a Magyar Millennium alkalmából indult meg, és lényegében napjainkig tart.

A domonkosok a 13. század közepén telepedtek meg Vasváron, és a középkorban folyamatosan tevékenykedtek a városban. A rendházuk a 16. század második felében ürült ki, amikor a – török veszély és a terjedő reformáció miatt – az egész magyar domonkos rendtartomány megszűnt. A 17. században újjászerveződő domonkos rendet 1689-ben Széchenyi György érsek telepítette vissza Vasvárra, akik ettől kezdve a város plébániájának vezetését is átvették, így a rendházat a II. József-féle feloszlatás sem érintette. A domonkosok egészen 1950-ig működtek Vasváron, amikor a kommunista rendszer – más szerzetesrendekhez hasonlóan – erőszakkal felszámolta a rendet.

A vasvári domonkos kolostor az egyetlen rendház a mai Magyarország területén, ahol a szerzetesek a rend alapításától – a török kori kényszerű szünetelést leszámítva – egészen a 20. századig tevékenykedtek, így mintegy a rend hazai folytonosságának jelképe. Ezért született meg az a döntés 2001-ben, hogy a rend Vasváron alakítja ki történeti gyűjteményeit. Az elmúlt években gazdag levéltári, könyvtári és muzeális gyűjtemény alakult ki Vasváron, amely nagyban hozzájárult a domonkos rend hazai történetének feldolgozásához és bemutatásához.

A kolostorépületben kapott helyet – ugyancsak a Magyar Millennium alkalmából – a Vas vármegye középkori történetét bemutató, látványos rekonstrukciókból és enteriőrökből álló kiállítása is, amely folyamatosan épül és bővül. A kiállítás mellett kutatóhely is létesült, melynek célja Vas vármegye középkorának feltárása.

9800 Vasvár, Kossuth u. 1.

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!