Fenyves Malom – Veszprém

Fenyves Malom - Veszprém

A Fenyves Malomban az őrléstől egészen a sütésig végigkövethetjük a búza útját, és az udvari kemencében langallót is süthetünk.

,,Továbbvinni a hagyományt, megérteni a múltat”- ezt tűzte ki célul a Fenyves Malom az interaktív malomtörténeti kiállításával, ahol a látogatók kipróbálhatják a régi eszközöket, őrölhetnek a kézi malmokon, végigkövethetik a búza útját az őrléstől a sütésig, emléket állítva ezzel az egykor itt élt molnárcsaládoknak. Veszprémben 1876-ban a Séd patak veszprémi szakaszán 15 vízimalom működött, de 1951-ben a malmokat is leállították, államosították.

Napjainkban a Fenyves Malom az egyetlen, amelynek a teljes belső berendezése megmaradt. A malom a Fenyves utca 65. alatt található (innen a mostani elnevezés is), és története a 19. századig nyúlik vissza. Egykor Budai-Pozsgay-malomként ismert épület 1846. január 1-én kezdte meg működését. Folyamatosan működő malom volt, hiszen a Séd patak alatta folyt át, amely télen sem fagyott be. Legmeghatározóbb tulajdonosai a nevét is viselő Pozsgay Miklós molnármester, majd Buday Zoltán a malom utolsó molnára, aki 1999-ben hunyt el. Ezt követően több tulajdonosa is volt a területnek, majd 2009-ben az épület műemléki védettséget kapott.

2019-ben a Tamás-Gépgyártó Kft. vásárolta meg a malmot. Jelenlegi tulajdonosai Tamás Péter malomrestaurátor és felesége Tamás Petra. Tamás Pétert gyermekként (korábban felmenői is malombirtokosok voltak), az akkori malomkutató, Wöller István avatja be a malomszerkezet működésébe, majd gépészmérnökként elkezdett malomszerkezeteket, gépeket vásárolni, amiket aztán fel is újított. Több, mint egy évtizede foglalkozik vízimalmok restaurálásával és malomszerkezetek építésével, eddig az országban 30 malmot újított fel, majd tulajdonosa lett Fenyves Malomnak, melyet azzal a céllal vásároltak meg, hogy megmentsék az utókornak, és felújítva, működő malomként mutassák be az érdeklődőknek.

Az Interaktív malomtörténeti kiállításukon a látogatók – főként a lelkes gyerekek – kipróbálhatják a régi eszközöket, őrölhetnek kézi malmokon, megmérhetik egymást a mázsálón (mérlegen), szitálhatják a már megőrölt gabonát. A Fenyves Malomban az őrléstől egészen a sütésig végigkövethetjük a búza útját. A felújított konyhában – nagyobb rendezvények esetében az udvari kemencében – lehetőség van kenyér- és langallósütésre is.

Rendszeresen tartanak látványőrléseket a régi malomszerkezetekkel, amelyek láthatóvá teszik a malom egykori működését.

A malom külső és belső tere tavasztól őszig alkalmas előadások, rendezvények, családi ünnepségek lebonyolítására, valamint osztálykirándulások, nyári táborok résztvevőit is várják.

A bemutatást azzal kezdtük, hogy „Továbbvinni a hagyományt, megérteni a múltat”, de ezen felül még rámutat arra, hogy a népi világ is lehet tanulságos, szórakoztató, és ezer szállal szövi át ma is az életünket.

Nyitvatartás:

Előzetes bejelentkezés alapján.

Jegyárak:

Interaktív kiállítás idegenvezetéssel, felnőtt .500 Ft/fő,  gyermek (3 éves kor alatt ingyenes) 1200 Ft/fő, Interaktív kiállítás idegenvezetéssel, látványőrléssel (min. 15 főtől).

Interaktív kiállítás idegenvezetéssel, látványőrléssel, dagasztással a molnár konyhájában, majd kenyérsütés/langallósütés (min. 15 főtől) 2500 Ft/fő.

Fenyves Malom - Veszprém

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!