Zsófia-kilátó Lillafüred

Miskolc, Lillafüred, Zsófia-kilátó, Magyarország

2022 augusztusában adták át a Zsófia-kilátót, az első vidéki kilátó korhű rekonstrukcióját.

A kilátó nevét a Borsodi Bükk Egylet alapítója, báró Vay Béla Borsod vármegyei főispán felesége, gróf Teleki Zsófia tiszteletére és emlékére kapta.

Az első vidéki kilátótorony kalandos története több mint 120 évre tekint vissza. A lillafüredi kilátó ötlete az 1890-es évek végén merült fel, a létesítmény megépítésének 1262 koronás költségét a Borsodi Bükk Egylet finanszírozta. A terveket Szűcs Sándor miskolci mérnök készítette. Ő felügyelte az építést is. Az eredeti kilátót 1900-ban adták át.

A Zsófia-kilátó a 20. század első felében – a Palotaszálló mellett – meghatározta Lillafüred látképét, számos fotón megörökítették, és a miskolci turisták szemében mindig fontos szerepet töltött be. Túlélte két háború viharait, azonban az 1950-es években a lillafüredi „Szikla” nevű légvédelmi központ építésekor elbontották, hogy helyére antennát telepítsenek a Dolka-hegy déli oldalába.

Az eredeti kilátó korhű mása kő alapú, vörösfenyő gerendákból összeillesztett, faszerkezetes kilát, ahonnan pompás kilátás nyílik a Palotaszállóra, annak parkjára, a hámori függőkertre és a Hámori-tó csónakkikötőjének környékére, a Szinva és Garadna völgyére.

A kilátóban interaktív látvány- és tájékoztató elemek is segítik a környék megismerését.

A kilátóhoz eljutni is egy élmény: a felső-hámori templomtól indul a több mint 1 kilométeres tanösvény, ahol hangulatos tereplépcsők és egy kis híd teszi kalandossá az utat.

Miskolc, Lillafüred, Zsófia-kilátó, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!