Kirándulás a Tartós szegfű tanösvényen, Európa egyik legritkább virágjának élőhelyén

Aki május és október között végigjárja az egy kilométeresKirándulás a Tartós szegfű tanösvényen, Európa egyik legritkább virágjának élőhelyén tanösvényt, nagy eséllyel megpillanthatja a tartós szegfűt.

A tanösvény névadó növénye nyúlánk termetű, 20-50 cm magasra nő, élénk rózsaszín virágai a szár csúcsán magányosan, vagy kis csomókban fejlődnek. A virágzási idő hosszan elnyúlik, innen ered a „tartós” szegfű elnevezés.

A fokozottan védett tartós szegfű hazánk bennszülött növényfaja, amely kizárólag a Duna-Tisza közén fordul elő. Egyik legnagyobb állománya Bodoglár térségében található. A Tartós szegfű tanösvény az uniós védettségi szintet jelentő Natura 2000 területen vezet keresztül, mely helyi jelentőségű védett természeti terület is egyben.

A homokfelszín és a növényvilág védelme érdekében egy 500 méter hosszú pallósoron juthatunk el a buckatetőn lévő megfigyelő toronyig, ahonnan szemet gyönyörködtető látvány tárul elénk: borókás-nyaras ligetek, lankás homokbuckák és galagonyák váltakoznak.

Az ösvény innen egy telepített fenyő ültetvény sorai között vezet, mígnem eljutunk a hátsó pallósorig, ahol egy tereplépcsőt megmászva juthatunk fel a hátsó kilátóhoz, melyet körös-körül tartós szegfű tövek öveznek.

A tanösvény a Bács-Kiskun Megyei Értéktárba is bekerült a Kiskunmajsai Települési Értéktár Bizottság javaslata alapján 2018-ban.

Megközelíthető a Soltvadkert-Kiskunmajsa közötti úton, Tázlár és Bodoglár települések között a 16,3 km szelvénynél, ahol táblával jelölik azt a helyet, ahol le kell térni egy földútra.

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!