A platán „híd”, a Cseke-tó fölé ívelő 250 éves platán az Év Fája 2022-ben

A szakmai zsűri által kiválasztott 12 döntős fára a közönség szavazhatott, összesen 12606 voks érkezett.

A július óta tartó online szavazás végén 3887 szavazattal szerezte meg az Év Fája verseny első helyét a tatai angolkertben a Cseke-tó felett álló (fekvő) a platán „híd”. A Hős Fa címet idén a Lengyeli-legelő fái, míg az Országos Erdészeti Egyesület különdíját az Aggastyán, a Micsky hársak egyike kapta.

A nyertes tatai platánfa 230-250 éves.

Valószínűleg nem sokkal ültetése után megdőlt, így a földfelszínnel párhuzamosan növekedett. Kialakításakor a Cseke-tó partja nem volt kikövezve a jelenleg ismert módon, így a közvetlenül a tó partjára ültetett platánsor több példánya is megdőlt a laza szerkezetű, vizes talajon, de egyik sem feküdt fel a partfalra ilyen csodával határos módon. Szerencsére a platánokra jellemzően remekül alkalmazkodott a helyzethez és törzséből további statikai támasztó gyökereket növesztett. A tatai Angolkert egyik legjellegzetesebb fája, közkedvelt esküvői és szerelmes fotó készítő helyszín, de a Bikini zenekar egyik nagylemezének zenekari fotója is ezen a fán ülve készült. Egyfajta hidat képez a Cseke-tó vízfelszíne felett, a bátrabbakat egészen közel vezeti a víztükörhöz. Mások szerint, egyszerűen csak a világ leghiúbb fájával van dolgunk, aki egész évben saját tükörképét csodálja a víz tükrében.

fotó: Kovács Gyuri | Csodálatos Magyarország

A zsűri döntése alapján a Lengyeli-legelő fái kapták a 2022-es Hős Fa címet.

A legelő a Zala megyei Szentpéterúr és Pacsa települések határvidékén fekszik, és a benevezett matuzsálemi vadkörte- és tölgyfák az itt található gémeskutakkal, forrással, pásztorszoborral együtt a hely jelképei. Az idősebb fák még láthatták I. Ferenc Józsefet is, amint elkocsizott a közeli főúton. Az állattartás visszaszorulása után a legelő minimális háborítottságával a béke és a nyugalom szigetévé, a vadon élő állatok fontos bázisává, találkozási pontjává vált. Az idilli állapot fennmaradt egészen addig, amíg el nem döntötték, hogy a tervbe vett M76-os autóút nyomvonala ne az eredeti tervek szerint, a legelőt elkerülve, hanem épp annak közepén menjen. Ezzel a döntéssel nemcsak a fák és az élővilág járna rosszabbul, de a három szomszédos település lakossága is.

A különdíjas hársak a Pest megyei Dánszentmikós határában állnak.

Egy elszánt és lelkes helyi csapat már korábban megtisztította elhanyagolt környezetüket, pihenő- és kirándulóhelyet hozott létre, faápolót fogadott megmentésükre.

Az idei hazai verseny döntősei, helyezési sorrendben:

  • 1. Platán “híd” a tatai Angolkertben a Cseke-tó felett-3887 szavazat
  • 2. Gesztenyefa Angyalföldön -2964 szavazat
  • 3. 250 éves fekete nyárfa -1963 szavazat
  • 4. A Bakáts tér Hőse -852 szavazat
  • 5. Nagy idők tanúja – Páfrányfenyő a keszthelyi kastély parkjában-737 szavazat
  • 6. Kincses Makkfa-552 szavazat
  • 7. Ősi gyógyító Hársfa az évszakok jegyében-487 szavazat
  • 8. A Hétágfa Tanösvény galagonyafái Kistótfaluban-387 szavazat
  • 9. Akiknek már nem lesz több tavaszuk: a Lengyeli-legelő Fái-307 szavazat
  • 10. Perkátai Öreg Tölgy – az idős fák nagykövete-296 szavazat
  • 11. Aggastyánok (Micsky hársak)-100 szavazat
  • 12. A gyógyító fa Petus Márta-74 szavazat

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!