Szilvásváradi Erdei Vasút

Szilvásvárad, Szalajka út 6, 3348 Magyarország

A Szilvásváradi Erdei Vasút nem csak a legmeredekebb vonalvezetésű hazai kisvasút, de egyben a legforgalmasabb is.

Szilvásvárad egyik látnivalója és egyben a Szalajka-völgy kedvelt közlekedési eszköze az erdei vasút.

1908-ban adták át a forgalomnak a gőzüzemű erdei vasutat, amely annak idején nélkülözhetetlen volt a faanyag és mészkőszállításban. Ma már a turizmus fellendülésével a személyforgalom lett a meghatározó.

1999. év októberben került forgalomba egy felújított gőzmozdony, a korabeli vasúti szalonkocsival együtt. Az erdei vasút megállóitól könnyen elérhető az Erdészeti és Erdei Múzeum, a Fátyol-vízesés, az Istállóskői Ősemberbarlang. Az erdei vasút a Szalajka-völgy bejáratánál lévő Fatelep állomásról indul. A vonal hossza közel 5 km.

A festői útvonalon 2 megállóhely van. Az első a Tótfalusi-völgy bejáratánál, a második a Szalajka-Halastó, ahol az Erdészeti múzeum is van. A végállomás pedig a Gloriett tisztás. Ahonnan már könnyen megközelíthető az Istállóskői Ősember barlang, a Fátyol-vízesés, a Szabadtéri Erdei Múzeum.

A Szilvásváradi Erdei Kisvasút rövid története
A Márkus Ágoston egri mérnök tervei alapján megépített keskeny nyomtávú, gőzüzemű erdei vasút 1908-ban kezdte meg működését. 1910-ben lovag Wessely Károly adta őrgróf Pallavicini Alfonz Károlynak, aki a második világháborúig üzemeltette. A harmincas években (majdnem 30 km hosszú vonalon) főleg a faanyag, és mészkő szállítására használták. Az államosítás óta a vasutat az erdőgazdaság üzemelteti. 1966-tól a gőzmozdonyok helyét a dízelmozdonyok vették át. A hatvanas évek végétől az árufuvarozás egyre inkább háttérbe szorult, a turizmus fellendülésével pedig a személyi forgalom lett a meghatározó. Évente megközelítőleg 200 ezer turistát szállítanak a szerelvények. 1999 októberében került forgalomba a Szilvi nevű gőzmozdony egy korabeli vasúti szalonkocsival együtt.

Szilvásvárad, Szalajka út 6, 3348 Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!