Emlékhelyek Napja – Budapest, Magyar Tudományos Akadémia

Budapest, Magyar Tudományos Akadémia, Széchenyi István tér, Magyarország

Ingyenes programok a Magyar Tudományos Akadémián az Emlékhelyek Napja alkalmából 2021. június 20-án.

A „magyar tudós társaság” létrehozásának gondolata már a 18. század végén felvetődött. Gróf Széchenyi István 1825-ben az országgyűlésen birtokainak egyévi jövedelmét ajánlotta fel megalapítására. A magyar nyelv, a „tudományok és művészetek minden nemében leendő kiművelésére” létrehozott intézmény a 19. századi magyar nemzetépítés kiemelkedő fóruma lett.

Programok:

10.00-11.00 A díszteremtől a bizottsági termeken át a felolvasóteremig
regisztrációköteles; max. 40 fő vehet részt

A tárlatvezetés során az Akadémia székházának első emeleti reprezentatív teremsorát ismerhetik meg, amelyek falain az intézményi és a nemzeti emlékezet kiemelkedő alakjainak arcképei,
többek között Széchenyi István, Kölcsey Ferenc és Vörösmarty Mihály portréi is függnek.

11.00-12.00 A “Ferencz József tér” és a palota
regisztráció: max. 40 fő

A szabadtéri túrán részt vevő látogató megismerkedhet az Akadémia székházának szűkebb környezetével, a Széchenyi térrel; annak történetével, épületeivel és szobraival.
Az egykor „Ferencz József tér” legrégebbi épülete a Tudós Társaság több mint százötven éves székháza: a vezetésen bemutatásra kerül a palota homlokzata és az ott elhelyezett szobrok.
Gyülekezés az épület előtt.

11.00-12.00 Szobortúra
regisztráció: max. 40 fő

Az Akadémia székházát számos jelentős személyt ábrázoló szobormű díszítette egykor, és díszíti ma is, illeszkedve az épületben zajló pantheonizációhoz. Homlokzatán és belső tereiben is egészalakos, életnagyságú vagy annál is nagyobb, márvány, terrakotta- és gipszszobrok kaptak helyet, illetve (monumentális) büsztök európai és hazai mesterektől. A séta során ezek közül néhánnyal lehet megismerkedni.
Gyülekezés a székház aulájában, részben szabadtéri program.

12.00-13.00 Mekota Ervin előadása (díszterem)
regisztráció: max. 60 fő
1825-ös alapítását követően az Akadémiának még több évtizedig nem volt saját épülete, bérelt helyiségekben működött, üléseit a pesti Vármegyeházán tartotta. A helyzet megoldására az Akadémia vezetése 1859-ben országos gyűjtést szervezett, amelynek köszönhetően az intézmény végre méltó otthonra lelt.
Gyülekezés a székház aulájában

A vezetések regisztrációkötelesek; minden résztvevő köteles maszkot viselni és megfelelő távolságot tartani egymástól. A pandémia alakulásának függvényében fenntartják maguknak a jogot a programok megváltoztatására, vagy akár törlésére.

Budapest, Magyar Tudományos Akadémia, Széchenyi István tér, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!