Emlékhelyek Napja 2021 – Székesfehérvár, Romkert

Székesfehérvár, Koronázó tér 1, 8000 Magyarország

Ingyenes programok 2021. június 20-án, az Emlékhelyek Napján Székesfehérváron.

Az egykori bazilika a középkori magyar állam Szent István király által építtetett szakrális központja. 38 királykoronázás helyszíne, ahol egyúttal a Szent Koronát, a királyi kincstárat és levéltárat őrizték. Itt tartották a „törvénylátó napokat” is, a korabeli uralkodói ítélkezés központi fórumát. Hosszú ideig a magyar királyok temetkezési helye, amely 15 uralkodó földi maradványait fogadta be. A város 1543-as oszmán-török elfoglalását követően a sírokat szétdúlták, a templomot dzsámivá alakították, amely többször súlyosan sérült, majd végleg elpusztult.

Programok:

9.00-9.45, 13.45-14.45 “Vigyázat, építési terület!” Történelmi kalandjáték a Szent István Király Múzeum múzeumpedagógus kollégáinak vezetésével. Most első kézből értesülhet Mátyás király nagyberuházásáról, a Koronázó Bazilika átalakításáról! Időutazással várjuk a látogatókat, ahol megismerkedhetnek az utolsó templomátalakítással, és betekinthetnek a középkori mindennapokba.

10.00-15.00 A három király csatája – Élőszereplős sakkszínházi előadás Magyarország híres középkori csatái – feketén-fehéren.
A nemzeti emlékhelyen az I. István Szakgimnázium 35 diákja 100 négyzetméteres sakktáblán mutatja be élő sakkjátszma formájában a középkori Magyarország egyik kiemelkedő csatáját, az 1278. augusztus 26-án lezajlott morvamezei csatát, ahol a magyar és kun segédcsapatok döntő szerepet játszottak abban a győzelemben, amely Európa legbefolyásosabb családjai közé repítette az addig jószerével ismeretlen, kis osztrák főúri házat, a Habsburg-házat.
A második középkori óriássakk-előadást viszi színre a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ az idei Emlékhelyek Napján. A látványos ütközet a Középkori Romkert nemzeti emlékhelyen lesz.

11.00-11.30 A Stringers Vonósnégyes fellépése. Klasszikus és modern zenei darabok csendülnek fel a bazilika ősi falai között.

11.40-12.30 “Felbukkannak ős százados sírok…” Történelmi kalandjáték a Szent István Király Múzeum múzeumpedagógus kollégáinak vezetésével.
Már javában zajlott az 1848-as forradalom és szabadságharc, amikor a székesfehérvári koronázó bazilika területén előkerült a 825 éve elhunyt III. Béla király és első felesége sírja. De vajon ki volt az a régész, aki elvégezte ezt a páratlan leletmentést?
Izgalmas, kódfejtős nyomozásunkon a Középkori Romkert fontos helyszíneit körbejárva ismerkedhetnek meg a 150 éve elhunyt tudóssal és ásatása részleteivel!

13.00-13.30 A kevésbé ismert fehérvári társaskáptalan – Megjegyzések a falakon kívül Szent Miklós-prépostság történetéhez Dr. Ribi András történész előadása a középkori Székesfehérvár egy értékes gyöngyszemét ismerteti meg az érdeklődővel.

Székesfehérvár, Koronázó tér 1, 8000 Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!