Palóc Búcsú és Folkfesztivál 2023 Balassagyarmat

Balassagyarmat, Magyarország

2023. július 28-tól 30-ig rendezik meg Palóc Búcsú és Folkfesztivált Balassagyarmaton.

A háromnapos rendezvényen megválasztják Szent Anna szépeit is.

A Palóc Hagyományéltető Napok, a Palóc Búcsú és Folkfesztivál a néphagyomány őrzése és az összetartozás érzésének erősítése mellett a palócok szeretett patrónájának kultuszát hivatott ápolni. Szent Anna, Szűz Mária édesanyja tiszteletére 28 éve rendezték meg először a Palóc búcsút. A vallási rendezvény néhány éve egészül ki népművészeti fesztivállal.

Péntek délután beszélgetéssel indul a rendezvénysorozat: a híres rimóci öltözetről lesz szó a Palóc Múzeumban. Szombaton folkudvarrá változtatják a múzeum szabadtéri gyűjteményét, este a múzeumi kápolnánál tartják a Szent Anna-ájtatosságot, amelyen készülnek a búcsúra, a résztvevők a szabad ég alatt imádkoznak a nemzet megmaradásáért, a családokért és a gyermekáldásért.

A látogatók napközben külön udvarban kóstolhatják meg a palóc konyha jellegzetes ízeit. Vásári kavalkád, mesterségek műhelye, kisivó, palócportál és Izolda népi játékai népesítik be a város főterét, ahol Palócország meghívott falvai – Dejtár, Drégelypalánk, Érsekvadkert, Herencsény, Hollókő, Ipolybalog, Kétbodony, Kéménd, Rimóc, Vanyarc, Varsány és a tiszteletbeli vendég, Ipolyság – mutatkoznak be. Lesz mese, ének, népzene, néptánc, kora este a pásztói Muzsla Néptáncegyüttes lép fel.

Sötétedés után lép színpadra Szarka Tamás, aki Balassagyarmat és Szécsény környéki gyerekekkel közösen énekli majd a koncert címadó dalát, a Kézfogást.

Vasárnap tartják a Palóc búcsút Szent Anna tiszteletére. A búcsújáró népviseletes menet a Rimóci Rezesbanda vezetésével indul a Palóc ligetbe közös imádságra. A szentmisét Beer Miklós nyugalmazott váci megyéspüspök celebrálja a szabadtéri színpadon. A szertartást követően palóc vendégség lesz a múzeumnál.

Program

Július 28.

18.00 A rimóci torony, de messzire ellátszik – az Örökség Kulturális Műhely által szervezett beszélgetés a palóc viseletről – Palóc Múzeum látványtára
Közreműködik Kissné Rozi néni és Paluch Norbert

Július 29.

16.30 Az égigérő fa – a Paramisi Társulat zenés-táncos mesejátéka – Palóc Múzeum szabadtéri gyűjteménye
17.00 Népzenei Pavilon – hagyományőrző énekesek és hangszerbemutató – Civitas Fortissima tér
Műsorvezetők: Szeleczki Mónika – Kéménd, Paluch Norbert – Rimóc
Palócország meghívott falvai, városai: Dejtár, Drégelypalánk, Érsekvadkert, Herencsény, Hollókő, Ipolybalog, Kétbodony, Rimóc, Vanyarc, Varsány, Ipolyság
19.00 Muzslai Néptáncegyüttes – Civitas Fortissima tér
19.30 Szent Anna ájtatosság a nemzet megmaradásáért, gyermekáldásért és a családokért – Palóc Múzeum kápolnái
20.00 Szent Anna szépei – palóc lányok és asszonyok viseletének vetélkedése – Civitas Fortissima tér
21.00 Kézfogás – Szarka Tamás és zenekara – Civitas Fortissima tér

Július 30.

9.00 Gyülekező – Szentháromság-plébániatemplom előtt
10.00 A búcsújáró népviseletes menet indulása – Palóc Liget felé a templomtól
10.30 Ünnepi szentmise – Palóc Színpad
A szertartást végzi Beer Miklós, nyugalmazott váci megyéspüspök, Turai János, kanonok és plébános
Közreműködnek a balassagyarmati Szent Felicián Kórus Unterwéger J. Zsolt vezénylete mellett Lőrincz Sarolta Aranka, Ipolybalog Rimóci rezesbanda és a történelmi Nógrád vármegye hagyományőrzői. A szertartás után Palóc Vendégség lesz a múzeum előtt.

Balassagyarmat, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!